reklama

Problém s fotbalovými chuligány se řeší v celé Evropě

Fandění na loňském pohárovém zápase Hamburg - Basilej.
Fandění na loňském pohárovém zápase Hamburg - Basilej. | Foto: Reuters

Evropa - Přečtěte si, jak se s řáděním fotbalových fanoušků vypořádali země, které jsou často Česku dávány za příklad.

V Německu se agresivním fanouškům zabavují na utkání občanské průkazy. Zákaz chodit na fotbal mají i angličtí rowdies, pokud ho poruší, jdou automaticky do vězení. V Itálii, kde fotbalové násilí už stálo i lidské životy, nejsou výjimkou zápasy, které se hrají před prázdnými tribunami.

Německo

Německo sází především na prevenci. Agresivní fanoušky registruje v celostátní databázi, a to už od roku 1991. Koncem minulého roku Informační ústředna pro sportovní zásahy, která koordinuje práci speciálních jednotek v jednotlivých zemích, registrovala 8400 fanoušků se sklony k násilí (2300 z nich v kategorii "ultras"), a to v celkem 36 klubech 1. i 2. bundesligy.

Chronickým výtržníkům policie před rizikovými zápasy zabavuje občanské průkazy a pasy a může omezovat jejich svobodu pohybu. Policie také monitoruje i jejich chování v zahraničí. Například loni v březnu na kvalifikaci pro mistrovství Evropy bylo v Praze několik desítek německých mužů zákona, kteří natáčeli své krajany na video.

Policie má také síť svých informátorů na stadionech (tzv. spotters), kteří dobře znají poměry v nejtvrdším jádru fotbalových rowdies.

Anglie

Anglii, potažmo Británii, odkud se fenomén fotbalových výtržníků alias hooligans do zbytku Evropy rozšířil, se osvědčil systém, kdy soudy mohou konkrétním osobám usvědčeným z páchání násilností zakázat návštěvu stadiónu a pokud to poruší, jdou automaticky do vězení.

Britská policie také před minulým mistrovstvím Evropy v Portugalsku nedovolila asi dvěma tisícovkám v minulosti trestaných chuligánů vycestovat po dobu šampionátu ze země v obavách, aby se nepodíleli na násilnostech.

Itálie

V Itálii zase loni po smrti policisty, jehož zabili právě fotbaloví chuligáni, vedení fotbalového svazu rozhodlo, že na těch stadionech, které nesplní bezpečnostní nároky, se bude hrát úplně bez fanoušků.

Padaly i návrhy na posílení pravomocí policie tak, aby mohla zatýkat fotbalové výtržníky bez soudního zatykače i 48 hodin po činu.

Ministr vnitra taky tvrdil, že násilnosti musejí skončit, i kdyby to byl konec fotbalu, fotbalové vedení se ale bránilo, že násilnosti na fotbale jsou především záležitostí policie, která není schopna chuligány zvládnout.

Odhalili jsme neodbornou terapii, čelíme sprosté kampani, říká režisérka Infiltrace | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama