reklama

Problém s fotbalovými chuligány se řeší v celé Evropě

Fandění na loňském pohárovém zápase Hamburg - Basilej.
Fandění na loňském pohárovém zápase Hamburg - Basilej. | Foto: Reuters

Evropa - Přečtěte si, jak se s řáděním fotbalových fanoušků vypořádali země, které jsou často Česku dávány za příklad.

V Německu se agresivním fanouškům zabavují na utkání občanské průkazy. Zákaz chodit na fotbal mají i angličtí rowdies, pokud ho poruší, jdou automaticky do vězení. V Itálii, kde fotbalové násilí už stálo i lidské životy, nejsou výjimkou zápasy, které se hrají před prázdnými tribunami.

Německo

Německo sází především na prevenci. Agresivní fanoušky registruje v celostátní databázi, a to už od roku 1991. Koncem minulého roku Informační ústředna pro sportovní zásahy, která koordinuje práci speciálních jednotek v jednotlivých zemích, registrovala 8400 fanoušků se sklony k násilí (2300 z nich v kategorii "ultras"), a to v celkem 36 klubech 1. i 2. bundesligy.

Chronickým výtržníkům policie před rizikovými zápasy zabavuje občanské průkazy a pasy a může omezovat jejich svobodu pohybu. Policie také monitoruje i jejich chování v zahraničí. Například loni v březnu na kvalifikaci pro mistrovství Evropy bylo v Praze několik desítek německých mužů zákona, kteří natáčeli své krajany na video.

Policie má také síť svých informátorů na stadionech (tzv. spotters), kteří dobře znají poměry v nejtvrdším jádru fotbalových rowdies.

Anglie

Anglii, potažmo Británii, odkud se fenomén fotbalových výtržníků alias hooligans do zbytku Evropy rozšířil, se osvědčil systém, kdy soudy mohou konkrétním osobám usvědčeným z páchání násilností zakázat návštěvu stadiónu a pokud to poruší, jdou automaticky do vězení.

Britská policie také před minulým mistrovstvím Evropy v Portugalsku nedovolila asi dvěma tisícovkám v minulosti trestaných chuligánů vycestovat po dobu šampionátu ze země v obavách, aby se nepodíleli na násilnostech.

Itálie

V Itálii zase loni po smrti policisty, jehož zabili právě fotbaloví chuligáni, vedení fotbalového svazu rozhodlo, že na těch stadionech, které nesplní bezpečnostní nároky, se bude hrát úplně bez fanoušků.

Padaly i návrhy na posílení pravomocí policie tak, aby mohla zatýkat fotbalové výtržníky bez soudního zatykače i 48 hodin po činu.

Ministr vnitra taky tvrdil, že násilnosti musejí skončit, i kdyby to byl konec fotbalu, fotbalové vedení se ale bránilo, že násilnosti na fotbale jsou především záležitostí policie, která není schopna chuligány zvládnout.

Megalomanské a fascinující návrhy. Stačilo málo a Letná vypadala úplně jinak | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama