reklama

Prkenná podlaha nejen na chalupu

Jak zařídit víkendové bydlení, aby v něm celé rodině bylo dobře? Základem pohodlného a útulného interiéru jsou přírodní materiály.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: komerční článek

Která dřevěná podlaha je na chalupu nejlepší?

Do venkovských sídel a lesních chat dřevo zcela přirozeně patří. Spolu s kamenem a zelenými rostlinami tvoří svatou trojici, jež je základem našich víkendových domovů a zahrad. Pokud rekonstruujete nebo zařizujete novostavbu podlaze věnujte maximální pozornost. Vybavení budete možná časem různě obměňovat, ale dřevěnou podlahu pokládáte na celý život. Do chat a chalup se velmi hodí podlahy typu selské prkno. Masivní prkna už se dnes nepokládají, nevydrží totiž desítky let stejně pěkná. Na vysvětlenou - dřevo přirozeně vstřebává vlhkost a v teple opět vysychá, prkna se proto časem kroutí, praskají a podlaha vrže. Moderní dřevěné podlahy jsou vyrobeny lepením ze tří vrstev a mají-li tyto podlahové díly zkosenou hranu, jsou od masivních prken k nerozeznání. Rustikální vzhled podpoříte i výběrem vhodného druhu dřeva, nejoblíbenější je dub v mnoha barevných variantách, dále javor, buk či jasan. Přirozená kresba dřeva a přiznané suky dodávají podlaze autentičnost.

Dřevěné obložení stěn a doplňky

Stejně jako podlaha jsou důležité zárubně, dveře, okna a jejich obložení. Měly by s podlahou ladit jak typem zvoleného dřeva, tak barevnou úpravou. Designová a zároveň praktická vychytávka je dřevěné obložení stěn, které příjemně zateplí a zútulní chatu, chalupu, ale i dětské pokoje, předsíně či ložnice v bytových domech. Například výrobce dřevěných podlah Barlinek.cz nabízí obklady na stěny ve stejném designu jako podlahy. Vypadá to skvěle! Nedostižné je toto řešení na chalupách se studenými kamennými zdmi, které se pomocí obložení výborně odstíní. Dřevěné kusy nábytku působí v takových interiérech přirozeně. Dnes už není in používat plastové nádobí a naštěstí ani nemusíte, na trhu už je i dřevěné náčiní do kuchyně. Nic vám nebrání zařídit se stylově do poslední lžičky.

Chalupa a feng-šuej

Když pátráme po základních principech zařizování pohodlných interiérů, neuděláme chybu, vezmeme-li si k srdci principy čínského učení feng-šuej. Několik snadno pochopitelných pravidel pomáhá nastolit harmonii prostoru, která zpětně ovlivní naši psychiku. Aniž bychom si nutně museli uvědomovat proč, budeme se v místnosti cítit uvolněně a šťastně.

  • Nejprve se zbavte všech nepotřebných věcí. Řada lidí vozí na chalupy vše, co jim doma překáží jen proto, že je jim líto vyhazovat věci, které "by se mohly ještě někdy hodit" přitom je třeba léta nevzali do rukou. Dobrovolně si ukrajují z prostoru, omezují tak sami sebe v pohybu i dýchání. Není divu, že se cítí stísněně a nesvobodně.
  • Nekompromisně se zbavte i suchých květin a samoúčelných dekorací, které přitahují prach. Jsou symbolem smrti. Naopak - ve vyčištěném vzdušném interiéru bude energie proudit novou silou.
  • Nestavte si do cesty žádné překážky. Volný prostor kolem oken, dveří a volné cesty mezi místnostmi jsou nutnost.
  • Všude, kde to jde, preferujte přírodní materiály. Nejdůležitější je dřevo na podlaze, protože s tou jste neustále v kontaktu. Ze stejného důvodu by měla být ze dřeva i postel.
  •  
reklama
reklama
reklama