reklama

Připravte se na výzvy v dalším roce, plánujte své finance a pravidelně investujte

Nový rok přinese podle odborníků celou řadu výzev. Pokud nás ale neláká hospodařit od výplaty k výplatě, bude prozíravé se na budoucnost lépe finančně připravit. Jenže jak na to, když peněz není nazbyt? Zeptali jsme se odborníka.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: Komerční sdělení

Letošní rok ukázal, že štěstí přeje připraveným. Pro ty, kteří měli před začátkem letošního roku naspořeno, téměř s jistotou platilo, že byli na zdražování a růst cen energií mnohem lépe připraveni. Zároveň se ukázalo, jaký význam má ve skutečnosti finanční plánování. Ti, kteří si sestaví finanční plán, vytvářejí mnohem snáze rezervy a budují cíleně majetek. Jak k tomu ale dospět, když peněz není nazbyt? A existují možnosti, jak mít peníze bezpečně uložené i v turbulentní době? Vyzpovídali jsme Martina Nováka, hlavního analytika ze společnosti Broker Consulting.

Martine, letošní rok byl pro mnoho z nás po finanční stránce náročný, muselo to tak nutně být?

Domnívám se, že nemuselo, ale ne všechny věci v našem životě můžeme ovlivnit. Nemůžeme ovlivnit například světové ceny energií, ale na nečekané výdaje se připravit můžeme. Pro ty, kteří preferují stabilitu, není finanční plánování jistě neznámou. Jsem přesvědčen, že bez kvalitního finančního plánu není možné si splnit dlouhodobé životní cíle, pro které jsou finance zapotřebí. Pořádek v příjmech a výdajích, který k tomu neodmyslitelně patří, je prvním krokem na cestě za jistější budoucností. To konec  konců čerstvě ukázal i letošní dramatický rok, k jehož zvládnutí musela řada domácností přistoupit k efektivnějšímu nastavení domácích financí, tak aby omezila zbytné výdaje a zaměřila se na vytváření rezerv. Nejen těm, kterých se letošní události nejvíce dotkly, ale doporučuji více se o své finance starat a dlouhodobě utvářet krátkodobé i střednědobé rezervy, které je možné obratem využít při nečekaných životních událostech.

Jaké výhody přináší finanční plánování?

Přináší mnoho konkrétních výhod, které ocení zejména ti, jejichž měsíční příjmy a výdaje jsou na podobné úrovni. Nejde ale o to, kolik vyděláváte, spíše jak o své peníze pečujete. Hlavním cílem je mít pod kontrolou příjmy i výdaje, jak už bylo řečeno. Poté přichází na řadu odkládání i malých částek stranou, tak abychom mohli časem vytvořit rezervy, které poslouží jako finanční polštář v době krize. Pokud se totiž finančním plánem řídíte dlouhodobě, budete mít peníze na důležité věci přesně ve chvíli, kdy je potřebujete. Realizace vlastního finančního plánování dopomáhá také k vytváření základních životních pilířů, a to je zabezpečení zdraví a majetku, budování finančního majetku - na rentu, rezervu či jiné cíle - a podpora stability bydlení. Pokud má domácnost pořádek v příjmech a hlavně ve výdajích je jakékoliv navyšování cen rychleji řešitelné. Zkrátka víte, kam můžete či nemůžete rychle sáhnout, a vyhnete se tak velmi nepříjemnému stresu.

Jsou možnosti, které garantují ochranu a zároveň zhodnocení našetřených úspor?

Takové možnosti existují, jde ale o to nalézt tu pravou kombinaci produktů a správně diverzifikovat. Spořicí účty doporučuji využívat spíše pro případy krátkodobého uložený peněz, které slouží jako ta nejrychlejší pohotovostní rezerva. Pokud mám rezervu na běžném či spořicím účtu, ve velikosti řekněme 3 - 6 měsíčních výdajů, mohu se zaměřit na budování dlouhodobého finančního majetku například pomocí pravidelných investic do otevřených podílových fondů.

Spoření a spořicí produkty jsou dobré na krátkou dobu, investice a investování pak na delší časové období. Ale jsem přesvědčený, že si ze současné nabídky vybere naprosto každý.

Pro začínajícího investora je klíčové si v prvé řadě ujasnit své životní cíle a podle toho poté sestavit dobře diverzifikované portfolio, které bude vhodně nastavené a zároveň bude respektovat zvolené rizikové nastavení. Klíčové je vybrat správný produkt a vyhnout se nekorektním nabídkám na trhu, které nabízejí zázračné zhodnocení s minimálním rizikem.

Do kterých investic se vyplatí směřovat úspory i v příštím roce?

Do které třídy tzv. aktiv se vyplatí investovat, víme už většinou na začátku roku. Ale situace se každý rok mění. Z investiční perspektivy je hledání zaručené investiční příležitosti spíše spekulace. Jednou či dvakrát je možné mít úspěch, dlouhodobě to ale nevychází. Vyplatí se proto určit si své životní cíle a poté se rozhodnout, jestli jsem ochotný pro jejich splnění něco udělat (například dávat si určitou část prostředků měsíčně na stranu). K nataveným cílům je žádoucí zvolit si vhodné investiční portfolio, které bude složené z kvalitních a diverzifikovaných nástrojů tak, abych využil aktuální situace na kapitálových trzích a zároveň nepřišel o vložené prostředky v nějakém podvodném schématu.

Na tomto místě si dovolím apelovat na čtenáře, aby při vlastní investiční aktivitě důsledně prověřovali zprostředkovatele dané investice. Bohužel se velmi často ukazuje, že lidé nejenom v Čechách hledají v "investování" cestu k zázračnému a rychlému zbohatnutí a naletí na podvodné obchodování.

Investování je dlouhodobá cesta, která vede ke splnění finančních cílů v určitém čase.

Když nejsem zrovna finanční expert, kdo mi s tím může pomoct?

Tvorba plánu a vytváření rezerv vyžaduje čas, je potřeba srovnat produkty, jejich efektivitu, zhodnotit váš profil, vedle toho zahrnout poplatky a vše sladit s vašimi požadavky. Už jenom proto doporučuji obrátit se na konzultanta, který umí s výše zmíněným pracovat a dokáže ušít finanční plán tzv. na míru.  Součástí vzájemné spolupráce by mělo vždy být i nastavení pravidelných servisních schůzek, kdy bude možné průběžně kontrolovat, jak se daří plnit cíle a zda nastavení stále odpovídá vaší životní situaci a potřebám, které se přirozeně v průběhu let mění.

Pro budoucnost budou podle mě služby finančních konzultantů klíčové a mělo být již v blízké době přirozené, že se s odborníkem na finance poradíme a necháme si pomoct s plánováním od těch nejlepších v oboru, stejně jako je to dnes běžné v ostatních oblastech u jiných povolání.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama