reklama

Příběh jedné demise den po dni

Praha - Příběh pádu nejoblíbenějšího politika Stanislava Grosse trval jen něco málo přes čtvrt roku. Dozvukům ale přihlížíme dodnes.

Leden 2005 - Mf Dnes oživila starý příběh s Grossovým bytem a znovu se jej zeptala, kde na něj vzal peníze. Gross začal tvrdit, že chybějících 900 tisíc korun mu půjčil jeho strýc František Vik.

Únor 2005 - Ukazuje se, že strýc Vik rozhodně nepůjčoval ze svého, je nemajetný. Stanislav Gross se po poradě se svým týmem sejde s bývalým redaktorem Mf Dnes Rostislavem Rodem, jinak též známým premiérovy mluvčí Věry Duškové, a ten se následně v médiích "přizná", že Vikovi na Grossův byt půjčil on. A to z peněz, které získal při privatizaci Mf Dnes.

Březen 2005 - Když chtějí novináři vidět doklady o půjčce, vstoupí do hry šéf České pravice Michal Simkanič. Spolu s Rodem oznámí, že koupil směnku o půjčce a záhy jí spálil. Na Grossovu půjčku tedy neexistoval žádný doklad. I přes krkolomné teorie to dlouho vypadalo, že Gross svoji pozici udrží. Politici - z nichž řada má potíže vysvětlit okolnosti svého majetku - po premiérovi vesměs vysvětlení nechtěli. Gross dokonce obhájí na sjezdu ČSSD post lídra.

Duben 2005 - Jenže pak přišla poslední rána: týdeník Respekt zveřejnil, že Grossova žena Šárka podniká s Libuší Barkovou, ženou spojovanou s nevěstinci a nadto trestně stíhanou. V tu chvíli se do příběhu vložili lidovci a vypukla vládní krize. Lidovci hrozí demisemi svých ministrů, prezident je odmítá přijmout, Grossova vláda ustojí ve sněmovně hlasování o důvěře jen díky komunistům a premiéra začínají kritizovat i jeho straničtí kolegové. Gross nakonec rezignoval, byť na sestavování nové vlády v čele s Jiřím Paroubkem měl ještě výrazný vliv.

Srpen 2005 - Podnikatelské podsvětí rozpoutalo aféru s údajnou korupcí při privatizaci Unipetrolu, v níž je ústřední postavou opět Stanislav Gross. V podvržených zprávách, které autoři operace vydávají za originální dokumenty tajných služeb, se píše, že Gross bral peníze od podnikatele Andreje Babiše. Oba to popírají, opozice ale dosáhne vytvoření sněmovní vyšetřovací komise pro privatizaci Unipetrolu.

Září 2005 - Zástupci ČSSD začínají vnímat Grosse před volbami jako nebezpečnou přítěž, jejich předseda nakonec opouští všechny politické funkce a stává se koncipientem v advokátní kanceláří neznámého právníka Eduarda Bruny. K zastižení v kanceláři nebývá, rozhovory - až na ty o svém soukromí - neposkytuje. Jeho žena Šárka se znovu vrátila k podnikání, kterého pod tlakem veřejného mínění na počátku Grossovy aféry zanechala.

Prosinec 2005 - Kdysi nejpopulárnější politik čelí na vyšetřovací komisi otázkám svých kolegů typu: Bral jste úplatky? Jste zkorumpovaný politik? Zasahoval jste do privatizací? Stanislav Gross veškerá podezření popírá. O jeho bytě ale veřejnost pravdu neví dodnes.

 

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama