reklama

Příběh diskriminované ženy

Praha - Paní Marie Čauševič je inženýrka, která má mezinárodní certifikáty jako daňový poradce nebo finanční a účetní expert.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Osm let byla v Severomoravské plynárenské finanční ředitelkou a také členkou představenstva. Pracovala také na ministerstvu pro místní rozvoj. Mohla by pracovat jako finanční ředitelka kdekoliv v EU. Zkušenosti má.

Jenže chtěla pokračovat v Pražské teplárenské. Tam její zkušenosti a znalosti ale nejsou dostatečné. Nebo...?

"Řekli, že se nenašel vhodný kandidát. Když  jsem se začala zajímat o důvody, proč jsem nebyla vybrána, dozvěděla jsem se například i to, že jsem prý porušila informační asymetrii. Vůbec netuším, co tím mysleli, a urazilo mě to," řekla Aktuálně.cz Čauševič.

Vlastně nebyl vybrán nikdo, přestože renomovaná personální agentura doporučila představenstvu z širokého výběru pět uchazečů. Firma dokončila výběr a nakonec si vyžádala další uchazeče a vybírala dál.

Místo nakonec získal muž. Podle paní Čauševič s menšími zkušenostmi. "Nechci snižovat jeho kvality, ale pracoval v teplárenské firmě s obratem 200 milionů korun, já jsem byla finanční ředitelkou v plynárenské firmě s obratem 4 miliardy. A nikdo mě nevyhodil, odešla jsem sama a s děkovnými dopisy," řekla Čauševič.

Jednapadesátiletá Čauševič, která pochází z Ostravy, je přesvědčena, že byla v konkurzu nejlepší, a nechápe, proč místo nezískala.

"Odpověděla jsem na vše, prošla jsem výběrem bez problémů. S takovým konkurzem - aby vlastně neskončil, ale pokračoval s novými kandidáty dál - jsem se nikdy nesetkala," míní.

"Není to lehké rozhodnutí. Vůbec jsem nevěděla, že jsem první žena, která žaluje diskriminaci," přiznává Čauševič. "Nemyslím si ani, že spor vyhraji. Jdu proti kolosu, který si může najmout nejlepší právníky, kdežto já jen takové, na které mám peníze. Je to jako boj s větrnými mlýny," míní žena, která rozhodnutí žalovat zvažovala několik měsíců.

Zároveň si ale slibuje, že jakýkoliv rozsudek jí dá vysvětlení. "Buď potvrdí, že mám pravdu, nebo to ukáže, že v českých zákonech je někde chyba," přemýšlí ekonomka, která už dnes sbírá kladné, ale i záporné reakce na svoje rozhodnutí.

"Jedna žena mi volala, že mi bude moc držet palce a pokud spor vyhraju, troufne si jít za svým šéfem, aby mu řekla o zvýšení platu. Její kolegové, kteří dělají stejnou práci, totiž berou o pět tisíc více než ona," řekla Čauševič.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama