reklama

Přehled nejznámějších vodopádů

Vodopády ukazují majestátnost přírody. Tady přinášíme přehled některých největších a nejkrásnějších vodopádů.

Iguazú

Jedny z nejúchvatnějších vodopádů leží na hranici mezi Brazílií a Argentinou na řece Iguazú přítoku veletoku Paraná. Spadají "pouze" z 52 až 72 metrů, ale jsou velmi mohutné a proslavené hrou barev. Prvním Evropanem, který je spatřil, byl roku 1541 španělský dobyvatel Álvar Núňez Cabeza de Vaca. Jako zbožný muž jim dal jméno Salto de Santa Maria, vodopády Panny Marie. Brzy se však pro ně vžil název Iguazú (Velká voda), kterým je označovali domorodí indiáni Quaraní.

 

Salto Angel 

Nejvyšší vodopád světa leží ve venezuelském národním parku Canaima na řece Churún (přítok řeky Caroni v povodí Orinoka) poblíž hranice s Guyanou a Brazílií. Spadá z výšky 979 metrů, je stupňovitý a výška nejvyššího stupně je 807 metrů. Jméno Salto Angel dostal podle Jimmyho Angela, amerického letce a hledače zlata, který vodopád objevil v roce 1933. O čtyři roky později dokonce přistál na stolové hoře, z níž vodopád padá.

 

Yellowstonské vodopády

 Vodopády v americkém státě Wyoming vytváří řeka Yellowstone, která vytéká ze stejnojmenného jezera položeného v nadmořské výšce 2375 metrů. Řeka míří Yellowstonským kaňonem na sever a velkolepými vodopády se řítí do hlubin. Je jich přes čtyřicet a v největším Lower Yellowstone padá ze skoro stometrové výšky. Patrně prvním bílým mužem, který okolí řeky Yellowstone navštívil, byl v roce 1808 průzkumník John Colter.

 

Sutherlandovy vodopády

Patrně nejznámější vodopády Oceánie leží na novozélandském Jižním ostrově. Tvoří je tři samostatné kaskády s celkovou výškou 580 metrů, padající z ledovcového jezera Quill. Vodopády nesou jméno Donalda Sutherlanda, který na ně jako první Evropan narazil, když v roce 1880 zkoumal okolí.

 

Niagarské vodopády

Vodopády na hranicích USA a Kanady na řece Niagaře, která spojuje jezera Ontario a Erie. V současnosti nejnavštěvovanější vodopády světa, jejichž vody padají z výšky zhruba 50 metrů, poprvé popsal a zakreslil vlámský mnich Louis Hennepin.Ten je objevil v roce 1678 jako účastník francouzské výpravy s cílem rozšířit území Nové Francie k jihu.

 

Yosemitské vodopády

Třetí nejvyšší vodopády světa ukrývá Yosemitský národní park v Kalifornii na západních svazích pohoří Sierra Nevada. Kaskáda tří Yosemitských vodopádů dosahuje souhrnné výšky 739 metrů. Yosemity objevil v roce 1851 major James D. Savage při pronásledování indiánů z kmene Miwoků, v jejichž jazyce yosemite znamená medvěd grizzly.

 

Viktoriiny vodopády

Patrně nejvelkolepější vodopád světa leží na řece Zambezi na hranicích Zambie a Zimbabwe. Hrana vodopádu měří 1670 metrů a proud vody se přes ni řítí do více než stometrové propasti. Až v roce 1855 spatřil vodopády první Evropan - skotský lékař, misionář a cestovatel David Livingstone. O 11 let později se vrátil a započal s měřením a mapováním místa. V jeho díle pokračoval český cestovatel Emil Holub, který vodopády detailně popsal a provedl jejich geologický průzkum.

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama