reklama

Jako z akčního filmu. Předčasně narozená dvojčata v Kyjevě přesunuli do bezpečí

Z Kyjeva se v úterý podařilo evakuovat tři předčasně narozené děti. Dvě ze zachráněných byla americká dvojčata Lenny a Moishe, která se narodila náhradní matce před 11 dny v hlavním ukrajinském městě. Na svět přišla o sedm týdnů dříve, díky záchranné akci se ale dostala do bezpečí ke svým biologickým rodičům. 

Záchranná akce předčasně narozených dětí trvala více než 13 hodin. (ilustrační foto)
Záchranná akce předčasně narozených dětí trvala více než 13 hodin. (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Před desátou ráno se toto úterý rozjela záchranná akce pod názvem Operace Gemini. Jejím cílem bylo evakuovat z ukrajinského hlavního města tři předčasně narozené děti.

Hlavním aktérem evakuace byl Bryan Stern, spoluzakladatel americké neziskové organizace Project Dynamo, která pomáhá Američanům a jejich spojencům opustit země, v nichž probíhá válka. Do záchrany se zapojil také biologický otec dvojčat, který odletěl z Chicaga do Polska. 

Záchranná akce na hranice s Polskem trvala více než 13 hodin a Bryan Stern pro americké rádio NPR uvedl, že byla obtížná. Museli překonat sněhovou bouři, hraniční přechody či ruské ostřelování. Novorozenci byli během cesty v inkubátorech. Součástí záchranného týmu byli členové projektu Dynamo, dva lékaři, zdravotní sestra, dva specialisté na péči o novorozence a posádka sanitky. 

Stern vážnost situace přiblížil pro NPR: "Do místnosti se může dostat prach, vypadnout proud, lékaři se můžou rozprchnout. To všechno je problém a důvod, proč je základem dostat se z Kyjeva."

Na hranici s Polskem čekal biologický otec dvojčat Alex Spektor a společně s celým záchranným týmem se vydal do hodinu vzdálené polské nemocnice. Děti byly hospitalizovány na jednotce intenzivní péče. Kromě nich byly zachráněny také dvě ukrajinské ženy a britský pár.

Mohlo by vás zajímat: Škárkův výrok o zrůdách? Nikdy to nevezme zpět, omluva moc neznamená, říká Žáčková (5. 11. 2020)

Cítím povinnost postavit se za rodiče, není to poprvé, co jsem se s takovým příspěvkem setkala, říká ředitelka fondu Nedoklubko Lucie Žáčková | Video: Martin Veselovský, DVTV

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama