Před 80 lety: 3. února 1926
Lidové noviny ze středy 3.února 1926 napsaly mimo jiné:
Britská trůnní řeč. Anglický král se dnes vydal spolu s královnou z Buckinghamského paláce do sněmovny lordů k obřadnému zahájení nového zasedání parlamentu. Při té příležitosti král přečetl zahajovací řeč, ve které mj. zmínil, že je jeho přáním, aby mezi Tureckem a Velkou Britannií nastaly nejpřátelštější styky, aby bylo omezeno zbrojení, aby byl v jeho zemi zlepšen obchod a průmysl a pokles nezaměstnanosti a aby na vesnicích byly zlepšeny podmínky obyvatelstva k životu.
Nový telegrafní řád. V ministerstvu pošt se pracuje na novém telegrafním řádu československém, jímž budou nahrazeny dosavadní staré předpisy. Základem nového znění bude změněná mezinárodní telegrafní smlouva, která obsahuje některá velmi moderní ustanovení: například bude dovoleno místo adresy telegramu udat prostě číslo telefonu příjemcovo. Nový řád bude hotov až do konce roku.
Před zasedáním parlamentu. Dnes se koná schůze předsednictva poslanecké sněmovny, v níž se projednává návrh na okamžité svolání parlamentu. Proti návrhu jsou Maďaři, protože na navrhovaném denním pořadu byla také rozprava o penězokazecké aféře maďarské.
Vybraný článek v plném znění:
Odškodné německým knížatům.
Zvláštní říšský rozhodčí soud. Knížecího jmění se neužije pro republiku.
Zástupcové všech vládních stran a hospodářského sjednocení dohodli se dnes ve společné schůzi o odškodném německým knížatům v tom smyslu, aby byl dosazen v této věci zvláštní soud, který by rozhodl o všech dosud nevyřízených případech. Při přidělování majetku má se bráti na zřetel to, zda jednotlivá jmění byla získána v době absolutní monarchie, či zda byla přiznána jednotlivými státy nebo získána na základě jiného veřejného práva, nebo pouze suverenity. Objekty, na nichž zemi zvláště záleží (divadla, zámky, parky, atd.) mají připadnout zemím. Je také zajímavo, že na námitku levice, že jmění knížat nemá se užíti k veřejným účelům pro republiku, byl vzat zřetel. Aby bylo zamezeno podobné užití, je stanoven nový paragraf. Strana, které bude jmění přiděleno, je povinna používat sum, jež obdrží, jakož i jejich výnosů, až do roku 1950 pouze pro soukromé potřeby rodin bývalých panovnických domů, nebo ke kulturním a dobročinným účelům. Přenesení jmění do ciziny vyžaduje zvláštního schválení.