reklama

Před 80 lety: 24. března 1926

Lidové noviny ze středy 24.března 1926 napsaly mimo jiné:

Úřednická vláda a parlament. Zítra odpoledne konají obě sněmovny první schůzi jarního zasedání: poslanecká sněmovna se sejde o půl 15., senát o 16.hod. V obou schůzích přednese ministerský předseda Černý krátké prohlášení jménem vlády. Prohlášení bude se odvolávat na programové směrnice, které v prosinci minulého roku ohlásila vláda Švehlova a které tehdejší koalicí byly schváleny. Vláda podá v zítřejší schůzi některé menší osnovy, jež byly v dnešní ministerské radě nově schváleny. Jsou to většinou osnovy, které odhlasovala již vláda koaliční, ale které nebylo již času podepsat.

Značné rozšíření chřipky na Plzeňsku. Je to chřipka lehčího druhu, spojená s katarem průdušek a značnými horečkami v průběhu nemoci. Tento stav, který trvá již několik týdnů, jeví se zejména jasně ze statistik nemocenských pokladen v Plzni. Ke dni 18.březnu t. r. vykazuje ze 32.577 členů celkem 1677 nemocných v jediném dni.

Peštská vláda si dala včera svými věrnými odhlasovat, že je nevinna padělatelskou aférou. Před hlasováním, jehož výsledek byl předem dán, promluvili tři ministři. Ministr spravedlnosti Pesthy i vnitra Rakovszky hájili vlastně Nadossyho, zemského šéfa policie, Bethlen se dušoval svou nevinou. I to je u této vlády samozřejmé.

Vybraný článek v plném znění:

Na včerejší valné schůzi Brněnské Matice školské podal městský radní Fiala řadu pozoruhodných dat, srovnávajících stav brněnských mateřských škol českých a německých. Z nich je patrno, že Němci mají v Brně dosud 32 mateřských škol, Češi 36 v Brně a 22 v předměstích. Ve 24 případech shledal, že německé mateřské školy mají při počtu 9 až 15 dětí po dvou učitelích, kdežto české školky mají po 1 učiteli i když je v nich přes 100 žáků. Podle rozpočtu z r. 1925 stojí obec brněnskou 1 dítě v německé škole ročně 778 Kč, české 407 Kč. Německé učitelky mateřských škol jsou zařaděny většinou v 7. a 8. hodnostní třídě, kdežto české většinou v hodnostních třídách nižších. Jedna německá učitelka stojí brněnskou obec ročně na 30.000 Kč a při tom zařídily si práci tak, že úřední jejich výkon trval denně 3 hodiny. Je jich nyní celkem 24 přebytečných. Místnosti německých škol mateřských jsou světlé, prostorné, většinou o 2 učebnách s předsíní, kdežto české nejsou ani zdaleka tak vypraveny a jen o 1 učebně. Polovice dětí, navštěvujících německé mateřské školy, je českého původu a brněnské školky germanisují jako germanisovaly za německé správy obce. Mnohá česká předměstí jako Tuřany a Kohoutovice dosud mateřských škol nemají, ač na německé se penězi přímo plýtvá.

reklama
Doporučené recepty
    reklama