reklama

Před 80 lety: 16. března 1926

Lidové noviny z úterý 16.března 1926 napsaly mimo jiné:

A ještě mariánský sloup v Praze. Památkový úřad města Prahy se postavil proti návrhu kulturní komise, aby na místech, kde stál mariánský sloup, byla zasazena do dlažby deska s nápisem, že na těchto místech dal Ferdinand III. postaviti mariánský sloup za vítězství vládní moci nad husitským národem českým, kterýžto sloup dal pak osvobozený národ strhnouti. Tento protest prý našel i odezvu na příslušných místech a zdá se, že s původního plánu sejde.

Hlava mumie ve voze elektrické dráhy. Minulou středu byla nalezena ve voze dráhy u Londýna hlava egyptské mumie, staré asi 1300 let. Brzy potom se přihlásil její majitel v oddělení pro ztracené věci na stanici waterlooské, že ji zapomněl ve vlaku.
Opravený zemský rozpočet moravský. V sobotní schůzi schválil zemský výbor moravský na podnět ministerstva vnitra snížení potřeby a zvýšení úhrady zemského rozpočetu na rok 1926 tak, že se jeho schodek zmenšuje na 44 milionů Kč a na 26 milionů Kč.

Vybraný článek v plném znění:

Československo se vzdalo zastoupení v radě Společnosti národů.

Pařížské listy chvalně zaznamenávají úsilí Briandovo, rovněž snahy a ochotu dra Beneše, aby se v Ženevě dosáhlo dohody, a odsuzují nesnáze, jež v poslední chvíli způsobila Brasilie. Petit Parisien oznamuje, že Německu se podařilo zabrániti, aby byla zřízena tři nová místa v radě. K tomu praví, že Malé dohodě mělo by se ihned dostat pevné záruky, že se jí v září dostane v radě zcela určitě zastoupení, neboť nelze připustit, aby vstup Německa do Společnosti národů a do rady se stal na úkor Malé dohody. Zpravodaj Petit Journalu se zmiňuje o vzácném smyslu smířlivosti v Malé dohodě, která se na půl roku zřekla zastoupení v radě, a připomíná, že spojenci i Německo by se měli zavázat, že na podzim budou podporovat kandidaturu Rumunska do Společnosti národů, které by po Československu ve Společnosti národů zastupovalo Malou dohodu. Pertinax v Echo de Paris vyslovuje obavy, že by Malá dohoda mohla býti snadno z rady Společnosti národů vyloučena, neboť není zcela jisto, že na podzim ji Francie bude moci zaručit belgické křeslo, které se uprázdní, a to by bylo velkým neúspěchem. Rozhodnutí Benešovo, vzdáti se svého místa v radě, závisí na souhlasu vlád Malé dohody. Praha svůj souhlas již dala a rovněž i Ninčić, avšak Titulescu jako zástupce Rumunska žádá napřed ještě některá vysvětlení a určité záruky. Quotidien se dovídá ze Ženevy, že na včerejší poradu u Brianda, které se zúčastnili Beneš, Ninčić a Titulescu, bylo v zásadě schváleno, že na dočasně uprázdněné místo v radě Společnosti národů dostane se po Československu Holandsko.

reklama
Doporučené recepty
    reklama