reklama

Před 120 lety: 24. března 1886

Národní listy ze středy 24.března 1886 napsaly mimo jiné:

Povodeň v Praze. Včera došly do Prahy zprávy, že voda na všech přítocích i na Vltavě stále stoupá a že místy i hustě prší. Zprávy tyto měly na obyvatele domů v níže položených částech města téměř zdrcující účinek a Vltava stoupala včera celý den bez ustání; v Podskalí dostoupila na 280 ctm. Za příčinou zmíněné neblahé zvěsti očekává se, že voda na Vltavě bude stále ještě stoupati, pováží-li se, že v lesích a na horách leží ještě spousty sněhu, jež tajou a rozvodňují přítoky, kteréž soustřeďují se ve Vltavě nad Prahou a hrozí nebezpečenstvím velké povodně. V noci by se měla dostaviti velká voda.
Nejvyšší stav vody při povodni roku 1872 byl 144 palců nad normálem, což rovná se 372 centimetrům. Dne 30. března 1845 byla voda ještě o 5 stop a 3 palce vyšší, tedy 207 palců nad normálem, což rovná se 545 centimetrům.

Vybraný článek v plném znění:

Kdo bude stavět druhé německé divadlo.

Vedle pana Cornelia Hauschky je skutečně ještě jeden německý stavitel v Praze a sice jakýsi pan Alfons Wethmüller. A tomu bude prý stavba druhého německého divadla v Praze asi na jisto zadána, neboť prý to muž německý skrz na skrz, spolehlivý od hlavy až k patě, který prý dojista ani hřebík nekoupí od české firmy, a ani desetník nedá vydělati českému nádenníku. A kdo je pan Alfons Werthmüller? Syn "vlasteneckého" starosty žižkovského pana Werthmüllera. P. t. obecenstvo může souditi v ohledu národním dle libosti z pana otce na syna aneb na opak. Nám budiž ale dovoleno vysloviti hlubokou soustrast svou shora uvedenému panu Hauschkovi, jenž domníval se, že na vřelé německé jeho srdce přece mu někdo půjčí, aby se pustiti mohl do stavby ubožáku sklaplo.

reklama
Doporučené recepty
    reklama