Před 100 lety: 7. února 1906
Národní politika ze středy 7.února 1906 napsala mimo jiné:
O české zastoupení ve správě Rakousko-uherské banky. Od několika let domáhá se národ český zastoupení v generální radě této banky. Hospodářské mohutnění naše, vzkvétání našeho finančnictví odůvodňuje plně požadavek, aby národ náš prostřednictvím důvěrníka vykonávati mohl jistý vliv na správu jediného cedulového ústavu říše. Pro toto zastoupení má národ český podporu také Poláků, kteří toto cítí vůči Čechům jako starou křivdu. Na předvčerejší valné hromadě banky pak byla vykonána volba. Češi volili Josefa Wohanku, Němci Adolfa Weisenburga. Odevzdáno bylo 555 hlasů, Němci připadlo 365, český kandidát zůstal v menšině 168 hlasy.Tak tedy Němci opět dosáhli svého, požadavky naše stávající se ale čím dál víc naléhavějšími.
Nové řiditelné francouzské vzducholodi k účelům válečným. Ministerstvo vojenství objednalo u bratří Lebaudyů tři vzducholodi, mezi nimi jednu, jež má býti vystrojena úplně jako řiditelná vzducholoď "Lebaudy I.", kterou bratři dali správě vojenské k disposici na hájení Toulu.
Zadání Národního divadla na příští šestiletí po delší již dobu poutá nejživější zájem nejen našeho divadelního světa, nýbrž i zájem nejširší veřejnosti české v Praze i na venkově. Tento neobyčejný zájem o divadlo Národní jest arci přirozený, vždyť to byl lid český, jenž divadlo to dvakráte si zbudoval vlastními prostředky. O divadlo se nyní ucházejí "Společnost Národního divadla" a "Spojené družstvo Národního divadla". O tom, komu bude divadlo zadáno rozhodne Zemský výbor po 20.únoru.
Vybraný článek v plném znění:
Zbytečné německé školy v českých městech na Moravě.
Slovácký Vyškov jest jedním z měst českých na Moravě, jimž z dřívější doby německé nadvlády připadá vydržovati německé školy, jež jsou ale zcela zbytečné. Tak má Vyškov ještě dnes německou čtyřtřídní školu a také německou školu měšťanskou. Tato měšťanská škola německá vykazuje tak malý počet žactva vůbec a ze školního obvodu vyškovského zvláště, že náklady obce s vydržováním školy této spojené nejsou v žádném poměru k počtu žáků, zejména pak domácích. V nynějším školním roce jest na této německé měšťanské škole v I.tř. 12 žáků domácích a 25 cizích, v II. tř. 12 domácích a 9 cizích, v III.tř. 4 domácí a 9 cizích. V celku tedy jest na německé měšťanské škole ve Vyškově 28 žáků domácích a 43 cizích. Z domácích žáků pak jest 25 Čechů, 2 židé a pouze 1 Němec. Při německé čtyřtřídní škole ve Vyškově neodpovídá počet tříd ani počtu německého obyvatelstva ani počtu žactva, neboť průměr za poslední pětiletí činí 165 žáků, kterýžto počet stačí na tři třídy. K tomu dlužno připomenouti, že na této čtyřtřídní německé škole jest jen 37 žáků Němců a židů a ostatní jsou vesměs české národnosti. Obecní zastupitelstvo města Vyškova jednalo v poslední své schůzi o těchto německých školách a usneslo se, aby německá čtyřtřídní obecná škola byla snížena na trojtřídní a německá škola měšťanská aby byla zrušena, protože jest naprosto zbytečná.