reklama

Poslanci schválili rozpočet, míří do výborů

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Praha - Poslanci se na svém pátečním jednání poprvé pustili do projednávání návrhu státního rozpočtu a v prvním čtení schválili vládní návrh. Pro hlasovalo 133, proti 33 poslanců. Jednotlivé kapitoly rozpočtu byly přikázány k projednání jednotlivým výborům.
Původně sice hrozilo, že první čtení rozpočtu budou doprovázet obstrukce ze strany opoziční TOP 09. To ale nakonec před schvalováním programu třetí schůze místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek definitivně odmítl.

Překotné svolání schůze k prvnímu čtení rozpočtu a již schválený harmonogram jeho projednávání podle Kalouska neumožňuje parlamentní debatu a je za hranicí ústavnosti. TOP 09 se ale na Ústavní soud, jako to dělala v minulém volebním období tehdejší opozice, obracet nebude. "TOP 09 nechce opakovat tyto nešvary," řekl Kalousek.

Lhůty stanovené harmonogramem jsou podle něho nejkratší možné, a pokud by některá nebyla dodržena, celý by padl. TOP 09 by sice byla podle Kalouska schopná protáhnout nynější první čtení rozpočtu až třeba do pondělního rána, ale neudělá to. Obstrukce je sice legitimní projev opozice, ale mělo by se s ní nakládat jako se šafránem, dodal šéf frakce.

V prvním čtení poslanci schvalují základní parametry návrhu rozpočtu, tedy příjmy, výdaje, výši schodku a způsob jeho financování. Harmonogram předpokládá, že závěrečné rozhodování by se mělo odehrát od čtvrtka 19. prosince. Na rozpočet tedy budou mít poslanci dva týdny. V jiných letech to bývají zhruba dva a půl měsíce. Pokud by Sněmovna nestihla schválit rozpočet do konce roku, nastalo by rozpočtové provizorium.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama