reklama

Poslanci a alkohol za volantem

Přečtěte si případech, kdy v minulosti měli poslanci problémy s alkoholem za volantem.

Sněmovna pár minut před klíčovým rozhodnutím.
Sněmovna pár minut před klíčovým rozhodnutím. | Foto: Ondřej Besperát

22. listopadu 1994

Policie zadržela poslance Ladislava Blažka (ODS), který řídil silně opilý, odmítl ale dechovou i krevní zkoušku. Opilost ale prokázalo lékařské vyšetření. V březnu následujícího roku po nátlaku strany vystoupil Blažek z ODS, ve sněmovně ale zůstal.

Prosinec 1995

Poslanec ODS Libor Novák starší způsobil pod vlivem alkoholu nehodu. Rezignoval na funkci vedoucího stálé delegace Poslanecké sněmovny v Parlamentním shromáždění Rady Evropy a vystoupil z ODS, mandát si ale ponechal.

27. prosince 1997

Poslanec za ODS Stanislav Pěnička havaroval v Jablonci nad Nisou, když se pokusil ujet hlídce dopravní policie, jež ho kontrolovala. Podle svědků jevil známky opilosti. Pěnička se odmítl podrobit dechové zkoušce i lékařskému vyšetření. Mandátový a imunitní výbor sněmovny mu nejprve uložil pokutu 15.000 korun, trest ale později zrušil.

22. ledna 1998

Tehdejší senátor ČSSD Jan Kavan způsobil v Mostecké ulici v Praze dopravní nehodu, při níž kromě svého auta poškodil i další zaparkované vozy. Odmítl dechovou zkoušku a odběr krve. Připustil však, že pil večer víno, odmítl ale, že by v době nehody byl pod vlivem alkoholu. Mandátový a imunitní výbor sněmovny mu uložil pokutu 15.000 korun.

Listopad 1999

Při řízení pod vlivem alkoholu byla přistižena poslankyně Unie svobody Monika Horáková. Mandátový a imunitní výbor sněmovny jí o půl roku později udělil čtyřtisícovou pokutu.

19. února 2002

Poslanec KDU-ČSL Pavel Plánička havaroval v Praze, když řídil auto zřejmě pod vlivem alkoholu. Odmítl se podrobit dechové zkoušce a odvolal se na poslaneckou imunitu. Popřel obvinění, že řídil opilý.

22. března 2003

Nezávislého poslance za US-DEU Svatopluka Karáska přistihli policisté při řízení pod vlivem alkoholu poté, co projel křižovatku na červenou. Pražský magistrát Karáska potrestal pokutou 10.000 korun a ročním zákazem řízení.

23. listopadu 2006

Poslanec ODS z Brněnska David Šeich řídil podle brněnských strážníků pod vlivem alkoholu. Hlídka městské policie jej zastavila, když jelo jeho auto v protisměru. Dechovou zkouškou se pak zjistilo, že má v krvi asi 2,4 promile alkoholu. Třicetiletý Šeich to ale zásadně odmítá.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama