reklama

Vykrvácení jako reálné riziko. Ukrajinské rodičky jsou v ohrožení, vliv má i stres

Své děti přivádějí na svět mimo zdravotnické zázemí, v metru či ve sklepě. Chybí i farmakologická prevence či léčba. Ukrajinské ženy v oblastech zasažených válkou mají podle vedoucího lékaře gynekologicko-porodnické kliniky vysoké riziko vykrvácení během porodu. Zatímco v Česku jsou úmrtí při porodu v řádu promile, v takových podmínkách už může jít o řádově procenta z porodů.

Foto: Shutterstock

Rodičky na Ukrajině jsou extrémně ohrožené krvácením, protože kvůli válce často rodí v nevyhovujících podmínkách. ČTK to řekl vedoucí lékař Perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Antonín Pařízek. Rizikem může být strach a stres i pro uprchlice, které rodí v Česku.

"Představme si, že tam ženy nerodí v nemocničních zařízeních. Že rodí ve sklepích, v metru, ve vlacích, takže nemají to zdravotnické zázemí a farmakologickou prevenci a léčbu," řekl. V Česku jsou podle něj úmrtí při porodu v řádu promile, v takových podmínkách už může jít o řádově procenta z porodů. "Jsou vystrašené, vystresované, to všechno přispívá k riziku velkého krvácení, až vykrvácení," dodal.

Zdravotníci z porodnice u Apolináře, která je součástí VFN, vyjednali pro Ukrajinu s výrobcem dar dvou tisíců balení léku, který krvácení brání. "Významným způsobem se jím dá preventivně působit, aby rodička nevykrvácela u porodu. Když už krvácí, tak se jím dá krvácení léčit, aby se pokud možno zastavilo," řekl Pařízek. Lék má navíc i českou stopu, jeho účinnou molekulu objevil v 60. letech na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR tým Antonína Holého.

V Česku se rodí kolem 110 tisíc dětí ročně, na Ukrajině s 44 miliony obyvatel zhruba čtyřikrát tolik. Kolem tří milionů Ukrajinců už z Ruskem napadené země uprchlo, ve velké míře jde právě o ženy. První z těch, které prchaly těhotné, už rodily i v České republice, včetně porodnice u Apolináře.

"Je to problém, protože to jsou ženy, které přicházejí vyděšené, unavené, vyčerpané. Často mají v náručí ještě jiné dítě a bohužel třeba i pocit, že nikdy neuvidí manžela," popsal Pařízek. Také pro tyto ženy je stres při porodu zdravotním rizikem.

Lék na Ukrajinu dopravil Český červený kříž podle jeho prezidenta Marka Jukla do skladu v zakarpatském Užhorodu v pátek brzy ráno. Odtud si je budou rozvážet pracovníci Ukrajinského červeného kříže do míst, kde bude potřeba. "Zaměřujeme se na dodávky zdravotnického materiálu, v poslední době zejména na ošetření zraněných," řekl ČTK Jukl. Český červený kříž tam vyjíždí z Česka třikrát týdně, dopravil tam přes 30 tun materiálu.

Dar léků pro ukrajinské rodičky ocenil i velvyslanec Jevhen Perebyjnis. "Rodí se i ve válce, přírodu nejde zastavit," řekl u předání daru. Podle něj jsou novorozené děti nadějí pro Ukrajinu. Připomněl, že ruská armáda v Mariupolu bombardovala i porodnici.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama