reklama

Ozbrojené ženy. Původně pracovaly v kanceláři, teď chrání vlast. "Bojujeme jako muži"

Už v posledních letech, kdy se začala vyostřovat situace na Ukrajině, vzrostl počet ukrajinských žen v armádě. Po změně regulí mohou od prosince minulého roku do vojenských sil nastupovat zdravé plnoleté ženy, jejich počet v souvislosti s aktuálním děním stále stoupá. Tvrdí, že se snaží "bojovat jako muži".

Ilustrační snímek. Prohlédnout grafiku
Ilustrační snímek. | Foto: Profimedia.cz

Od ruské okupace Krymu a začátku konfliktu na východě Ukrajiny prošlo vojenskou službou na 27 tisíc Ukrajinek a stovky dalších procházejí v současné době výcvikem. Kvůli navyšování ruské hrozby rozšířily už v prosinci minulého roku úřady povinnost se zaregistrovat pro případ mobilizace i na všechny zdravé ženy ve věku 18 až 60 let. Za posledních osm let sloužily ve zbrani tisíce dobrovolnic. V konfliktu v roce 2014, kdy Ukrajina bojovala se separatisty podporovanými Ruskem, bojovalo více než 13 tisíc žen

V současnosti se do bojů na přední linii zapojilo devět tisíc Ukrajinek. Mezi nimi stanula i 28letá Kateryna Pryimaková, bývalá manažerka pro styk s veřejností v organizaci Transparency International, která nyní slouží jako mladší seržantka v ukrajinských ozbrojených silách. "Šli jsme bránit naši zemi stejně jako muži," řekla mladá žena, která v roce 2014 sloužila jako zdravotnice na frontě.

V posledních osmi letech, v době, kdy probíhaly boje v oblasti Donbasu, došlo v armádě ke značnému snížení průměrného věku vojáků a vojaček. Role žen prošla obrovskou změnou. Zatímco předtím existovaly velmi striktní hranice toho, co mohou a nemohou, nyní ženy slouží v řadě úloh a tvoří 15 procent veškerého vojenského personálu.

V prosinci vydal Kyjev nařízení, aby se zdravé ženy z řady profesí ve věku 18 až 60 let připravily na mobilizaci, protože se blíží válka. Jejich počet proto v souvislosti s aktuální situací na Ukrajině stále narůstá.

reklama
reklama
reklama