reklama

Popelka

Popelka patří mezi nejoblíbenější pohádky všech dob a dočkala se mnoha literárních a filmových zpracování. Příběh byl znám již v 10. století v Číně, odkud pochází motiv malé nožky. Hlavní děj popisuje přeměnu chudé ponižované dívky v královskou nevěstu. Je to příběh o utrpení a naději, o vztazích v rodině.

Nejoblíbenější evropská pohádka

V Evropě je nejznámější verze bratří Grimmů. Popelka ze všech pohádek nejlépe zprostředkovává vnitřní život malého dítěte, zejména soupeření mezi sourozenci. Vypráví o ubohé dívce, která nakonec vynikne nad svými nevlastními sestrami, které se k ní ošklivě chovaly. Dítě se dozvídá, že kromě zlých čarodějnic jsou tu i dobré víly, které hodným dětem pomáhají. Významným motivem je také to, že Popelka žila u ohniště, na jednu stranu je to velmi ponižující a špinavá práce, na druhou stranu v dávné historii bývala strážkyně ohně jednou z nejváženějších osob. V mnohých společenstvích se popel používal k obřadné očistě. Popel je také symbolem smutku a matčiny smrti. V závěru příběhu Popelka před svým princem utíká, protože chce, aby si ji vybral takovou, jaká ve skutečnosti je.

Známe opravdu Popelku od Boženy Němcové?

V českém prostředí zpracovala pohádku O Popelce Božena Němcová. Hlavními hrdinkami jsou tři sestry, které se snaží rodiče dostat do služby. Dvakrát je otec odvede do lesa. Popelka se však poradí s hodnou sousedkou a poprvé si značí cestu nití, podruhé popelem, takže se dokáže vrátit zpátky a přivede i své sestry. Potřetí jí rozzlobená sousedka řekla, ať sype po cestě hrách. Otec je zavedl ještě dál a holubi hrách sezobali. Sestry se nemohly vrátit, Popelka vylezla na strom a uviděla světlo. Došly k zámku lidojedů, které nakonec zabily. Usadily se v jejich zámku a Popelka opět sestrám sloužila. Jednoho dne objevila zlatý klíček od sklepení, ve kterém našla poklady a troje šaty, v nichž navštívila královský bál a tančila s princem. Potřetí ztratila malinký střevíček a princ vyhlásil, že si vezme za ženu dívku, která ho obuje. Nakonec se objevila Popelka ve svých prostých šatech a princ ji požádal o ruku.

Vánoce s pohádkou Tři oříšky pro Popelku

Oblíbenost pohádky o Popelce přinesl hlavně film Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku s Libuší Šafránkovou v hlavní roli. Tato filmová pohádka neodmyslitelně patří k Vánocům ve spoustě evropských zemí. Předlohou však byla jiná pohádka Boženy Němcové - O třech sestrách. Hlavní hrdinka Anuška je ponižovaná svými sestrami a matkou, jen otec má pro ni pochopení. Ten jí také z výročního trhu přiveze tři oříšky, které mu cestou spadly do klína. Popelka si je schová do výstřihu, ale spadnou jí do studny, odkud je přinese žába a vyzve Anušku, aby je rozloupla a oblékla se do šatů, které v nich najde.

Popelka ve filmu

První českou filmovou Popelkou se stala v roce 1969 Eva Hrušková. Půvabný černobílý televizní film s krásnými písničkami nesměl být však dlouhá léta promítán a brzy byl nahrazen barevným velkofilmem Tři oříšky pro Popelku. Také ve světové kinematografii je téma Popelky velmi oblíbené. K nejznámějším filmovým zpracováním patří animovaná pohádka z roku 1950 od Walta Disneye. Pretty Woman s Julií Roberts, Deník princezny, Zakletá Ella, Sabrina, Věčný příběh a další zpracování čerpají z oblíbeného pohádkového příběhu.

reklama
Doporučené recepty
    reklama