reklama

Poodhalená tajemství nemocnic

Praha/Brno - Ministr zdravotnictví David Rath tlačí fakultní nemocnice, aby zveřejňovaly klíčová data o svém fungování. Na ostatní zařízení zatím ministerstvo nedosáhne.

Foto: Aktuálně.cz

Fakultní nemocnice mají podle Ratha například informovat o počtu prohraných soudních sporů a stížností.

A také o průměrné délce hospitalizace či počtu lidí, které nemocnice odmítla přijmout a poslala jinam. Nemocnice si povinně budou muset každé čtvrtletí dělat ankety mezi velkým vzorkem pacientů a zveřejňovat jejich výsledky.

Fakultních nemocnic je v Česku jedenáct. Dalších 160 nespravuje stát, takže jim nemůže nařídit zveřejňování údajů.

Ve sněmovně je však nyní zákon, který by zveřejnění dat o kvalitě léčby nařídil zdravotním pojišťovnám.

Tlačit nemocnice ke zveřejňování informací chtějí také kraje. Například Královéhradecký kraj sestaví a počátkem příštího roku na internetu zveřejní žebříček kvality svých nemocnic. Porovnávat se budou nemocnice v Jičíně, Trutnově, Náchodě, Dvoře Králové a Rychnově nad Kněžnou.

Jihomoravský kraj si nyní nechal zpracovat studii o kvalitě péče v jednotlivých nemocnicích. Zveřejnění údajů ale kraj podmiňuje souhlasem ředitelů jednotlivých nemocnic. Analýza, která stála kraj 1,8 milionu korun, by se měla stát i podkladem pro případné změny v poskytované péči. Údaje o kvalitě péče ve svých nemocnicích chce zveřejňovat také Jihočeský kraj.

Schwarzenegger překvapil skvělou formou. V 73 letech posiluje a tasí meč jako zamlada | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama