Vynucování sexu i osahávání. Polárnice popsaly obtěžování od mužů na výzkumné stanici
Výzkumnice pracující na australských polárních stanicích opakovaně čelily sexuálnímu obtěžování ze strany mužských kolegů. Nedávno zveřejněná studie ukázala, že se během svého pobytu setkávaly s nevyžádaným osaháváním, vynucováním sexu i šovinistickými narážkami.
Ženy se na výzkumných stanicích podle svých slov často cítily jako v pasti, ze které není úniku. "Nejenže oběti musely dlouhé týdny pracovat po boku agresorů, ale navíc s nimi musely pobývat na izolovaných místech, kde se jim nedostávalo žádné pomoci," uvedla pro BBC autorka studie Meredith Nashová z Australské národní univerzity.
"Polární stanice bývají obvykle převážně mužským prostředím, a ženy se tak kvůli nerovnému mocenskému postavení zdráhaly během svého pobytu podat jakoukoli stížnost," dodala profesorka Nashová. Polárnice se také kvůli obavám z komentářů svých kolegů snažily skrývat menstruaci. Tampony a vložky od nich dostávaly na příděl, protože byly k dispozici jen v omezeném množství.
Stanice Casey, Davis a Mawson slouží pro výzkum antarktické přírody a nacházejí se na východním okraji kontinentu. Zatímco v létě se tam sjíždí až pět set lidí, v zimních obdobích se jejich počet snižuje jen na patnáct až třicet. Vedle vědců mezi nimi nechybí ani lékaři, kuchaři či úředníci, kteří místa spravují. Někteří na stanicích tráví celý rok.
"Zkušenosti se sexuálním obtěžováním a genderovou diskriminací, kterým ženy na našich pracovištích musely čelit, mě hluboce znepokojily. Proto se nyní chystám zavést všechna preventivní opatření, která zpráva navrhuje, aby se nic podobného už neopakovalo," zdůraznil ředitel Australského antarktického oddělení Kim Ellis.
Závěry zprávy šokovaly také australskou ministryni životního prostředí Tanyu Plibersekovou. "Sexuální obtěžování na pracovištích, za která jsem jako ministryně zodpovědná, nehodlám ani v nejmenším tolerovat," upozornila politička.