reklama

Pohlavní chorobyVII: Kvasinky

Pohlavní kvasinky máme v sobě sice stále, ale když se rozmnoží, je to peklo. Vedle léčby místního postižení pak musíte dodržovat i přísnou dietu.

Pohlavní kvasinky máme v sobě sice stále, ale když se rozmnoží, je to peklo. Vedle léčby místního postižení pak musíte dodržovat i přísnou dietu.

Původcem je parazitická kvasinka Candida albicans, která osídluje střeva (10-15% střevní mikroflóry), pohlavní ústrojí, ústa, jícen a krk.

Připravte se na bolest

Za normálních podmínek žije v lidském organismu v rovnováze s ostatními bakteriemi (např. acidophilus a bifidobakterie) a kvasinkami. Za určitých podmínek se však množí, oslabuje imunitní systém a způsobuje infekci známou jako kandidóza. Mikroorganismus může cestovat krevním oběhem do mnoha tělních orgánů a výrazně znepříjemňovat život - například se ani pořádně nenajíte!

Kandidózy jsou infekce, patřící do skupiny nemocí přenášených pohlavním stykem (STD). Infekce nejčastěji vzniká v místech vlhké zapářky, tj. v tříslech, pod prsy, v podpaží a pod kožními řasami u obézních osob.

V dutině ústní projevuje podobně, často znemožňuje přijímání potravy a polykání. Je častá u pacientů s AIDS, kde přechází až do jícnu (kandidová esofagitida), časté jsou tzv. infekční koutky (anguli infectiosi) s bolestivými prasklinami.

Když jde o sex

U mužů je postižen žalud a vnitřní list předkožky žluto-bíle povleklými erozemi provázenými palčivým svědění až bolestivostí.

U mužů se vyskytuje též v předkožkovém vaku, u žen v pochvě a na vulvě i jako profesionální onemocnění - u cukrářů, u osob, které pracují ve vlhku nebo máčejí dlouhodobě kůži bez patřičné ochrany např. při mytí nádobí. U nich se může vyvinout zánět nehtových valů.

Na sliznicích (dutiny ústní, genitálu) je charakteristický bělavý povlak lpící k živě červenému povrchu, po jehož setření se objeví bolestivé eroze.

Léčba je náročná!

Na kůži je často kandidóza druhotnou komplikací prostého opruzení (intertriga) v tříslech nebo kolem konečníku, zvláště při nedostatečné hygieně. Na začervenalé, vlhké, macerované kůži se objeví puchýřky se zkaleným obsahem, které prasknou. Vzniknou tak eroze s lemem cárovitě se olupující kůže, mokváním. Postižené plochy jsou citlivé, pálí.

Inkubační doba se předpokládá 2-5 dnů. K léčbě se používají antiseptika a antimykotika, ovšem kvasinkové nákazy nelze léčit antibiotiky, užívanými k léčbě bakteriálních infekcí. Podle intenzity a rozsahu postižení se užívají celkově nebo ve formě obkladů, koupelí, roztoků, krémů nebo zásypů.

Pomáhá i správná výživa!

Aby léčba kandidózy byla úspěšná, měla by být komplexní. Pokud už dojde na užívání antibiotik, je důležité obnovit přirozenou střevní mikroflóru a posílit imunitní systém.

Důležité je proto ravidelné užívání probiotických kultur (zdravé bakterie, které tvoří přirozenou součást naší střevní mikroflóry) v podobě konzumace zakysaných mléčných výrobků či konkrétních doplňků stravy obsahujících tyto mikroorganismy.

Zelí a křen!

Je nezbytné upravit i jídelníček. Tzv. protikvasinková dieta by měla zahrnovat naprosté vyloučení sladkostí ze stravy a všech potravin s obsahem bílé mouky (pečivo, oplatky, sušenky, deserty).

Konzumova byste naopak měli čerstvou zeleninu, kysané zelí, česnek, cibuli, křen (tyto potraviny jsou vyhlášenými nepřáteli kvasinek), nezapomínejte na oleje lisované za studena, ořechy, semena, cereální potraviny. Pravidelným pitným režimem podpoříte odstranění metabolitů z těla a urychlíte celkovou léčbu.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama