Pohlavní choroby VI: Bradavice mohou být všude, a velké
Dřív se o nich mluvilo jako o "fíčkách", ale nebyly tak časté. Dnes jich je čím dál víc a říká se jim genitální bradavice, odborně condylomata accuminata.
Dřív se o nich mluvilo jako o "fíčkách", ale nebyly tak časté. Dnes jich je čím dál víc a říká se jim genitální bradavice, odborně condylomata accuminata.
Jde o výrůstky bělavé nebo pleťové barvy, mohou mít i tmavší pigmentaci.
Jejich velikost se pohybuje od zcela malých, pouhým okem stěží postřehnutelných bradaviček, které mohou časem vyrůst do velkých květákovitých útvarů.
Vyskytují se na genitáliích, u žen kolem poševního vchodu, ale i v pochvě a na děložním hrdle (čípku), u mužů na penisu nebo skrotu (šourku). Mohou však být i kolem úkonečníku, v prostoru mezi genitáliemi a řitním otvorem na tzv. hrázi (perineu), eventuelně v třísle.
Co je způsobuje?
Původcem genitálních bradavic je takzvaný lidským papilomavirus HPV, což je nejčastější sexuálně přenosná infekce. Některé z jeho kmenů způsobují dokonce rakovinu - například na děložním čípku. Proto se proti němu doporučuje očkování.
V průběhu života se HPV nakazí až 80 % sexuálně aktivních lidí, ale tato infekce většinou proběhne bez jakýchkoli příznaků.
V průběhu posledních let došlo k nárůstu této infekce o desítky procent. Například ve Velké Británii stoupl výskyt genitálních bradavic v letech 1998 až 2001 o celých 70 %, především u lidí ve věku mezi 20 až 29 lety.
Odhaduje se, že genitální bradavice se vyskytují zhruba u 30 milionů lidí na celém světě. Každý stý sexuálně aktivní člověk má podle nejnovějších pozorování genitální bradavice.
Jen u části infikovaných se projeví výsevem genitálních bradavic. Dalším příznakem může být i vývoj změn ve sliznici děložního ""hrdla, které mohou vést až k rakovině. Od infekce uplyne několik týdnů až měsíců, než se objeví genitální bradavice.
Je šance se ochránit?
"Jistě! Jedinou spolehlivou ochranou je však sexuální abstinence," říká rozhodně odborník na genitální bradavice MUDr. Radek Litvík z Ostravy.
"Vysokou míru ochrany poskytuje kondom, ale HPV žije v kůži v oblastech, které nejsou při sexuálním styku chráněné, proto může dojít k přenosu viru. I sexuální styk s partnerem, který nemá projevy infekce, nemá genitální bradavice, nezaručuje, že není nositelem skryté infekce HPV, a tudíž také šiřitelem HPV," varuje doktor Litvík.
**Je tato nákaza projevem promiskuitního způsobu života?
"Na počtu sexuálních partnerů závisí pravděpodobnost infekce. U těch, kteří mají/měli dva a více sexuálních partnerů, stoupá i riziko infekce několikanásobně. Infikovat se však lze i při jediném sexuálním styku a v monogamním vztahu. Záleží totiž i na předchozím životě partnera/partnerky. Tuto otázku musíme posuzovat vždy z hlediska obou sexuálních partnerů a jejich sexuální "historie". Genitální bradavice nemusí být známkou promiskuitního způsobu života postiženého."
Lze získat genitální bradavice i jinou cestou?
"Infekce HPV je téměř vždy přenášena při sexuálním styku. Nelze se infikovat z kontaminovaných předmětů jako jsou prádlo, ručníky nebo toalety," říká MuDr Litvík.
Vlékařské literatuře jsou popisovány nepříliš časté přenosy z těhotné matky na dítě. Možný je také velmi vzácný přenos z genitálií či konečníku postiženého rukama na jinou osobu. Typ HPV, který vyvolává genitální bradavice, není schopen způsobit chorobné změny na jiných místech těla.
Genitální bradavice a těhotenství
Pokud má těhotná projevy HPV infekce, především genitální bradavice, může při porodu infikovat novorozence. U něj se pak může objevit onemocnění dýchacích cest, tzv. papilomatóza laryngu.
Jde o vznik nezhoubných nádorků v hrtanu dítěte. Toto onemocnění může vést k dýchacím potížím a obvykle vyžaduje opakovanou chirurgickou léčbu, protože po odstranění nádorku velmi často vyroste další. Nejde však o běžné onemocnění.
"V případě výskytu genitálních bradavic u rodičky se doporučuje, aby rodička uvažovala o ukončení těhotenství císařským řezem," upozorňuje MuDr. Litvík.
Léčba
Vzácněji mohou malé genitální bradavice zmizet bez léčby.
"Samoléčení genitálních bradavic nebývá účinné a nedoporučuje se," varuje MuDr Litvík z ostravské nemocnice.
Terapie může spočívat v chirurgickém řešení (shave excise, elektrokoagulace, kryodestrukce, laser ablace).
Po chirurgickém ošetření se ale genitální bradavice často objeví znovu," dodává. "Lze však zvolit méně nepříjemnou léčbu místní - viro/cytostatika kyselina trichloroctová, 5-fluorouracil, cantharidin, podofylín nebo podofylotoxín.
Novinkou je léčba pomocí lokální imunoterapie imiquimodu, " vypočítává veškeré možnosti léčby doktor Litvík.
Tato novinka působí lokálně a dlouhodobě. Povzbuzuje imunitní reakci, kterými kůže eliminuje HPV.
Pacient si ji sám aplikuje na postižená místa.Tato léčba má dlouhodobý účinek a vede k vysokému procentu vyléčených pacientů s nízkým rizikem návratu genitálních bradavic. Imiguimod se též používá v léčbě basocelulárního karcinomu (kožní nádor).