reklama

Pohádky o mašinkách

Pohádky o mašinkách patří k nejoblíbenějším Večerníčkům hlavně pro malé kluky. Pan Blahoš, nejvyšší pan železničář, Pašíček, černokněžník Zababa a především mašinky jsou hlavními postavami pohádkového seriálu.

Kniha Pohádky o mašinkách

Pohádky o mašinkách od Pavla Naumana vyšly jako kniha poprvé v nakladatelství Fr. Borový v roce 1942. Po tomto vydání následovalo ještě dalších osm, pokaždé s ilustracemi Kamila Lhotáka. Příběhy se odehrávají na pražském Smíchovském nádraží. Pan nejvyšší železničář si přeje mít velkou mašinku, která má být nejdelší na celém světě. Vypraví se za kouzelníkem Zababou, který mu slíbí pomoc. Nová dlouhá mašinka ale vůbec nejezdí, protože vykolejila hned za mokropeským mostem. Chlapeček Pašíček železničářům poradí, že mají mašinku rozřezat na menší. Devět pohádek o mašinkách vypráví příběhy, v nichž mašinky mají lidské vlastnosti a prožívají veselé i smutné příhody, radosti i smutky. Výmysly nejvyššího pana železničáře a zlomyslnosti černokněžníka Zababy napravují pan Blahoš z výtopny a chlapeček Pašíček ze Všenor.

1. Pohádka o dlouhé lokomotivě
2. Druhá pohádka o dlouhé lokomotivě
3. O pyšné lokomotivě
4. Pohádka o zcela maličké lokomotivě
5. Jak jela lokomotiva pro brambory
6. Pohádka o zelené mašince
7. O neposlušné mašince
8. O mašince, která nechtěla jezdit po kolejích
9. Velice vážná pohádka o černokněžníku Zababovi

Večerníček Pohádky o mašinkách

Podle knihy Pohádky o mašinkách byl v roce 1987 natočen desetidílný animovaný večerníčkový seriál. Režíroval ho Eduard Hofman. Výrazný hlas vypravěče, který je s tímto večerníčkem neodmyslitelně spojen, patří Vladimíru Rážovi. Pohádkový seriál vypráví o tom, jak z jedné mašinky bylo deset. Stejný počet je i večerníčkových dílů.

1. Nejvyšší pan železničář
2. U kouzelníka Zababy
3. O dlouhé lokomotivě
4. Pan Blahoš a černokněžník Zababa
5. Jak z jedné mašinky bylo mašinek deset
6. O pyšné lokomotivě
7. O zvědavé mašince
8. O mašince, která nechtěla jezdit po kolejích
9. Jak jela mašinka pro brambory
10. Proměna kouzelníka Zababy

Audio verze Pohádek o mašinkách

Jako pohádky na dobrou noc se vysílal seriál Pohádky o mašinkách také v Českém rozhlase. Měl dvanáct dílů a připravilo ho studio Olomouc.

V roce 1995 vydal Bonton Music zvukovou nahrávku Pohádek o mašinkách, které vypráví Pavel Zedníček. Pohádky upravila Naďa Mauerová, režíroval Miloš Vacek. Nahráno v září 1992 ve studiu OMNITON v Praze 6, Kafkova 24. Vydal Bonton Music v roce 1995 (1 MC, 90 min.). Reedice zkrácené verze Supraphon v roce 2001 jako Pohádky o mašinkách (1 MC, SU 5291-4 811, 1 CD, SU 5291-2 811, 56:59).

Obsah (1995): Strana A - 1. Pohádka o dlouhé lokomotivě, 2. Druhá pohádka o dlouhé lokomotivě; Strana B - 3. Pohádka o zelené mašince, 4. O mašince, která nechtěla jezdit po kolejích, 5. Velice vážná pohádka o černokněžníku Zababovi.

Obsah (2001): 1. Pohádka o dlouhé lokomotivě, 2. Druhá pohádka o dlouhé lokomotivě, 3. Velice vážná pohádka o černokněžníku Zababovi.

V roce 2003 vydalo DTP Studio v Praze multimediální set kombinující tištěnou knížku s interaktivním CD, které obsahuje také zvukovou nahrávku pohádky O dlouhé lokomotivě v podání Karla Greifa, kompletní e-knihu v textové i zvuková podobě i fotografie skutečných parních lokomotiv.

reklama
Doporučené recepty
    reklama