reklama
 
  • Wiki
  • Pohádky o dinosaurech

Dinosauři se v posledních letech stali oblíbenými pohádkovými postavami dětí po celém světě. Už malá batolata mají své oblíbené dinosauří seriály a komiksy. Obliba dinosaurů je pak většinou provází celým dětstvím. Větší děti mají rády celovečerní filmy, různé encyklopedie o dinosaurech, naučné filmy, hry, při nichž se vžívají do role paleontologů.

Knížky a příběhy o dinosaurech pro nejmenší

Už i nejmenší děti mají své oblíbené pohádky o dinosaurech a není jich málo. Ať jsou to knížky s líbivými obrázky, nebo kreslené seriály s roztomilými postavičkami.

Diňáci

Půvabný český kreslený komiks, který vycházel na pokračování v časopise Sluníčko, si oblíbili mnozí malí čtenáři. Autorkou je Lenka Rožnovská, která pro Sluníčko vytvořila i další oblíbené postavičky (strašidýlko Kamilek, Kubík Šikulík, detektiv Klásek ad.). Diňáky, kteří se jmenují Bamba, Albi, Posi a Mia, nakreslila známá a oblíbená ilustrátorka Vendula Hegerová.

Dobrodružství mezi dinosaury - První velký příběh pro malé čtenáře

Anička a Kuba zažívají díky magickému domečku dobrodružství na místech, o kterých se ostatním dětem může jen zdát. Stačí tak málo - otevřít knihu, vyslovit přání a magický domeček je přenese do doby pravěkých ještěrů. Všude číhá plno nebezpečí. Autorkou je Mary Pope Osborne.

Animované seriály pro nejmenší

Mezi maminkami kolují seznamy kreslených seriálů pro nejmenší s určitým typem hrdinů a některé děti prostě milují dinosaury. I pro ně je nabídka sympatických postaviček velmi pestrá.

T-Rex expres (USA, 2001 – 2013)

Dinosauří rodinka cestuje vlakem a v každém díle potká nějakého dinosaura. Seriál představuje dětem další druhy dinosaurů, které hlavní hrdinové potkávají na svých výpravách. V každém díle je i paleontolog, který dětem ukáže něco o dinosaurech na fotografiích z nynějších nálezů. Velmi pěkný způsob uvedení dětí do světa prehistorie.

Harry a jeho dinosauří kamarádi (USA, 2005)

Animovaný seriál Harry a jeho dinosauří kamarádi byl vytvořen podle úspěšné stejnojmenné knihy, která nabízí pohled do neohraničitelné a stále tryskající dětské fantazie. Malý Harry má kyblík se šesti hračkami – dinosaury, kteří ožívají a stávají se jeho nejlepšími kamarády. Taury, Trik, Pterenc, Sid, Patsy a Stregg jsou stále plní nápadů i chuti prozkoumat vše neznámé. Společně s nimi se Harry vydává po cestě z kamenů, z želé a koblih na Polštářové hory a každý den prožívá nová dobrodružství.

Král dinosaurů (Japonsko, 2007)

Max, Rex a Zoe jsou skupinou přátel známou jako D-Tým. Jediné, na co myslí, je zábava. To se však změní v okamžiku, kdy v lese najdou tři fosílie a přitom se jim podaří pomocí záhadných karet oživit dinosaura. Dřív, než si to stačí uvědomit, je D-Tým vyslán na záchranu dinosaurů, kteří jsou věznění v podobě karet tajemnou organizací Alpha Gang. Skupina, která posbírá všechny karty jako první, se stane králem dinosaurů.

Země dinosaurů (USA/Irsko, 1988)

Prostřednictvím tohoto kresleného příběhu se děti vydávají s dinosauřími kamarády Nožičkou, Sárou, Zobkou, Bodlinkou a Pírkem na cestu do pravěku. V dobách čadících vulkánů a strašlivých zemětřesení se malý brachosaurus Nožička ocitl úplně sám. Na své cestě do legendárního Velkého údolí se šťavnatou trávou potkal čtyři malé dinosauříky, kteří se k němu připojili. A tak začalo vzrušující, ale i nebezpečné dobrodružství, během něhož malí kamarádi potkali hladové dravce a jiné překážky.

Doba ledová 3 – Úsvit dinosaurů (USA, 2009)

Hrdinové třetího pokračování americké animované Doby ledové touží po vlastní rodině a jednoho dne najdou 3 vejce, z nichž se vylíhnou dinosauři. Malí dinosauříci jsou velmi rozpustilí a brzy je začne hledat jejich matka dinosauřice. Najde je a i se Sidem odnese do jeskyně. Kamarádi se vydávají Sida hledat a dostanou se až do podzemního světa obřích dinosaurů. Na rozdíl od mrazivého prostředí z prvních dílů je to barevná krajina plná bujné vegetace, země nebezpečí, ohromných tvorů, rostlin pojídajících mamuty, země plná tajemných míst.

Americká pohádka Dinosaurus (USA, 2009)

Režijní debut Ralpha Zondaga u studia Walta Disneye zaručuje divákům prvotřídní zážitek z digitálně zpracovaných vizuálních efektů. Ve filmu, kde vystupuje více než třicet druhů pravěkých tvorů, bylo použito více než třináct set trikových záběrů. V animovaném snímku žije dinosaurus Aladar v bezpečí a dostatku na nádherném ostrově společně se svými malými opičími přáteli lemury. Z jejich pozemského ráje je ale náhle a nečekaně vyžene zničující srážka planety s rojem meteoritů. Aladarovi a několika lemurům se jen zázrakem podaří vyváznout životem.

Související články

reklama
reklama
reklama