reklama
 
  • Wiki
  • Pohádky o autech

Pohádky o autech jsou určeny především klukům, a to už od nejútlejšího věku. Tvůrci dětských filmů a knih na ně nezapomínají a občas nějaká auta ve svých dílech oživí a učiní z nich hrdiny příběhů pro malé diváky a čtenáře.

Krtek a autíčko

Také Zdeněk Miler, otec světově proslulého Krtečka, natočil jeden z prvních animovaných krátkých filmů o Krtečkovi právě o tom, jak si Krtek přeje autíčko. Jednoho dnes pozoruje rušnou silnici a moc obdivuje auta. Chce si jedno vyrobit pro sebe, ale moc mu to nejde. Nakonec objeví rozbité autíčko a myška mu pomůže ho opravit. Nakonec se svezou v krásném červeném autíčku. Po filmovém večerníčku následovala i knížka vydaná v nakladatelství Albatros. Text napsal Eduard Petiška, ilustroval Zdeněk Miler, naposledy kniha vyšla v roce 2013.

Bořek stavitel

Jedním z nejoblíbenějších animovaných seriálů s auty je britský Bořek stavitel z roku 1999. Bořek je majitelem stavební firmy, v níž pracuje jeho kamarádka Týna. Řídí několik aut a strojů, které se chovají jako děti, proto je musí Bořek s Týnou vychovávat. Hlavními postavami jsou oranžová míchačka Julča, modrý autojeřáb Lůďa, červený buldozer Max, zelený parní válec Rolík a žlutý bagr Béďa. Zvláštním dílem je dlouhý film Nezapomenutelné Vánoce, v němž vystupuje známý britský zpěvák Elton John.

Auta/Cars

Filmovým hitem se stal animovaný celovečerní film Auta (Cars) z roku 2006, který natočilo studio Pixar. V tomto snímku nevystupují žádné lidské postavy, jenom auta. Příběh se odehrává v prostředí automobilových závodů a na proslulé americké silnici Route 66. Hlavním hrdinou je nováček mezi závodníky Blesk McQueen, který se chce stát vítězem závodu Zlatý píst. Cestou na poslední závod zabloudí a ocitne se v zapadlém městečku Kardanová Lhota. Nafoukaný Blesk se postupně seznamuje s místními obyvateli. Nevýraznějším z nich je naivní Burák, který se chce Bleskovi zalíbit svými neuvěřitelnými příběhy. Dojde i k romantickému sblížení se Sally. Nakonec si Blesk najde ve Lhotě kamarády a pomůže jim probudit v ospalém městě život. U nás si film získal oblibu i díky vynikajícímu dabingu (Richard Krajčo, Bolek Polívka, Kateřina Brožová, Valerie Zawadská a další).

O autech/Pohádky na 4 kolech

Před několika lety (2009) vyšla kniha Jiřího Kahouna O autech/Pohádky na 4 kolech. Autor navázal na úspěch předchozí své knížky o mašinkách. Jedná se o dvacet pohádek, ve kterých vystupují auta, objevuje se zde i příroda a děti. Vtipné a humorné příhody a v každé z nich nejméně jedno auto - velké, malé, závodní, osobní, nákladní, zlaté, malované a dokonce i mazané.

Nejveselejší kniha o autech

Další knihou o autech, která vyšla na začátku roku 2014, je Nejveselejší kniha o autech finských autorů Tarja a Mauri Kunnas. V příbězích vystupují zvířátka, např. kozlík nebo krokodýl jako řidič, nejrůznější typy aut, čtenář se dozví, jaké by to bylo, kdyby postavy známé z klasických lidových pohádek byly auta. Zábavné texty jsou doplněny velkými a podrobnými ilustracemi aut osobních, nákladních, závodních, poštovních, autobusů.

Roary, závodní auto

Britský animovaný seriál z roku 2007 se odehrává v prostředí automobilových závodů. Hlavní postavou je závodní auto Roary, které spolu s dalšími vlastní pan Karburátor. Na závodišti Stříbrná stopa se konají různé závody a odehrávají se příběhy Roaryho a jeho kamarádů.

Oblíbené animované seriály bez lidí

Někteří chlapci odmítají pohádky, kde vystupují lidé, a mají v oblibě animované filmy právě s autíčky. Mezi maminkami pak kolují seznamy, na kterých nechybí Kouzelný školní autobus, Hrdinové velkoměsta, Finley, požární autíčko, Autobusy v jednom kole, Autopohádky ad.

Související články

reklama
reklama
reklama