reklama

Pohádka o zlaté rybce

Zlatá rybka, která splní tři přání, je oblíbeným pohádkovým zvířetem. Lidová pohádka o rybáři a jeho chamtivé ženě se vyskytuje v ruské, německé i jiných evropských literaturách. Pohádku známe z mnoha knižních i filmových zpracování.

Děj pohádky

Chudý rybář lovil u moře ryby. Jednoho dne chytil zlatou rybku, která mu slíbila, že mu splní tři přání, když ji zase pustí. Když přišel domů a řekl ženě, co se stalo, hnala ho zpět k moři i s prvním přáním. Rybářova žena si přála místo chatrče nový domek a ryba toto přání splnila. Rybářka však dlouho spokojená nebyla a po čase si přála zámek. I toto přání rybka splnila. Nakonec se chtěla rybářova žena stát mořskou vládkyní. Moře se zlověstně rozbouří, a když se rybář vrátí domů, najde tam svoji ženu v roztrhané chatrči a všechno je jako dřív.

Pohádka bratří Grimmů

Asi jako první zaznamenali písemně pohádku o zlaté rybce bratři Grimmové. V jejich rozsáhlé pohádkové sbírce Kinder-und Hausmärchen ji najdeme pod názvem Vom Fischer un syner Fru (O rybáři a jeho ženě). V pohádce bratří Grimmů se rybář vrací k rybě šestkrát – rybářka chce domek, zámek, chce se stát královnou, císařovnou, papežkou a Bohem. Ryba není zlatá, je to zakletý princ do kambaly.

Pohádka A. S. Puškina

Podobnou pohádku najdeme i v dílech ruských autorů,také u Alexandra Sergejeviče Puškina. Pohádka o rybáři a rybce (Сказка о рыбаке и рыбке) vyšla v roce 1833 a inspiruje se ve staré ruské lidové slovesnosti. Spory se vedly o to, zda mohl Puškin znát pohádku bratří Grimmů, když německy neuměl.
Pohádka je o pokoušení ďábla. Puškin v ní zdůrazňuje chamtivost lidské povahy, nenasytnost rybářky a poslušnost rybáře, na které reaguje samo moře tím, jak je s každým přáním nespokojenější, dme se, černá, bouří. V této pohádce se Puškin vysmívá nespravedlivému společenskému řádu tím, jak popisuje chování rybářky na každém vyšším stupni rostoucího blahobytu. Týrala a sekýrovala poddané a služebnictvo stejně, jako to tehdy dělali ostatní boháči v čele s carem.

Slovinská lidová pohádka

Zlatá rybka se objevuje i ve slovinské lidové pohádce se stejným názvem. V českém překladu Aleny Vorlíčkové vyšla v roce 2013 ve sbírce slovinských lidových pohádek Kouzelná zahrada. Příběh je jiný než u bratří Grimmů a u Puškina. Zlá macecha se chce zbavit svého nevlastního syna, a tak ho pošle s řešetem pro vodu. Do síta se mu chytila zlatá rybka, která mu slíbila splnit přání. Rozzlobená macecha poslala chlapce do lesa pro dřevo. Chlapec si přál, aby strom sám padl a odnesl se domů. Když to macecha viděla, polekala se, že je čaroděj a vyhnala ho z domu. Chlapec šel na zámek do služby. Princezna se mu posmívala, proto si přál, aby otěhotněla. Tak se i stalo, po čase se jí narodilo dítě a nikdo nevěděl, kdo je jeho otcem. Když byly synkovi 3 roky, rozhodl se král hledat jeho otce. Dítěti dal zlaté jablko, které mělo dát svému otci. Když ho dalo chudému pacholkovi, král se rozezlil, nechal princeznu, pacholka a jejich dítě uvěznit do sudu a pustit na moře. Na druhém břehu objevili zámek, kde spokojeně žili a panovali.

Pohádková zlatá rybka

Zlatá rybka je vodní pohádkovou postavou, která plní přání a má ženské pozitivní literární rysy. V evropských pohádkách se objevuje docela často. Ve všech těchto pohádkách slíbí rybka splnit přání za záchranu svého života, děj se stupňuje a stoupá napětí, jak roste náročnost přání. Všechny pohádky pak nečekaně skončí náhlým obratem – rybář přijde o všechen majetek, který si přála jeho chamtivá žena, pastorek s princeznou a jejich synkem ztroskotají na břehu, kde už na ně čekají poddaní a nový zámek.

O zlaté rybce – film Jiřího Trnky (1951)

Animovaný film O zlaté rybce je prvním společným dílem Jiřího Trnky s Janem Werichem. Film byl natočen podle nahrávky na gramofonovou desku, kterou namluvil Werich. Film je zvláštní v tom, že se nepohybuje postavami, ale celými obrazy. Jiří Trnka vycházel z přesvědčení, že Werichův text, skvělým způsobem interpretovaný, by klasická animace jen rušila.

Společné čtení pohádky O zlaté rybce

Pohádka O zlaté rybce je součástí knihy O zlaté rybce a jiné slovanské pohádky. Při čtení a povídání o pohádce bychom měli dojít k závěru, že kdo chce stále víc, nemívá nic. S dětmi můžeme hledat odpovědi na otázky: Jaká byla rybářova žena? Jaký byl rybář? Jaká přání splnila rybka rybářovi? Proč byla rybářova žena neustále nespokojená? Jaké ponaučení plyne z této pohádky? Vymyslete spolu s dítětem další možnosti, jak se měl nebo mohl rybář zachovat jinak. Dítě může některé téma z knihy dramaticky ztvárnit (pomocí dětského divadélka, ve skupině dalších dětí, …). Se staršími dětmi je možné se zamyslet nad tím, proč je v životě důležitá skromnost.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama