reklama

Pohádka o Ječmínkovi

Prastará moravská pověst, která přináší lidem na Moravě víru a naději, že jednou zvítězí spravedlnost nad zlem a bezprávím. Až bude lidem nejhůř, objeví se král Ječmínek, který ochrání statečné, čestné a pracovité lidi před krutými a bezohlednými pány. Ječmínek se narodil v poli, kde se jeho matka ukryla před pronásledováním. Vyrůstal tajně, získával nadpřirozené schopnosti a pomáhal chudým utlačovaným lidem. Stal se z něj „věčný král“ Moravy, od něhož lidé očekávají pomoc ve zlých časech.

Alois Jirásek: O králi Ječmínkovi

Moravskou pověst o Ječmínkovi zpracoval a zařadil do svých starých pověstí českých Alois Jirásek. Svým krásným vznosným jazykem vypráví:
…„Vráz pohnula se tichá hladina širého lánu. Klasy se rozhoupaly a nad nimi se míhaly zlaté královniny vlasy. Prchala ječmenem, až pojednou v něm zmizela, zapadla jako ve zlaté tůni. A hned se zase ztišily vlny po lánu, hladina ječmene se zavřela, byla tichá jako v bezvětří; král doběhnuv darmo se ohlížel, kam zmizela jeho paní.
Ji našly pak vesnické ženy a vedle ní děťátko, jež se jí tu narodilo. Odnesly je do vsi, tam je pečlivě ošetřovaly, a královu synáčku daly jméno Ječmínek na památku toho, že se narodil v ječmenu.“…

Renata Štulcová: Mojmír

Úžasným novým zpracováním pověsti o Ječmínkovi je kniha Mojmír od spisovatelky Renaty Štulcové a ilustrátorky Renáty Fučíkové (Albatros 2010). Jedná se o historický cestopis s prvky fantasy, který vznikl propojením starých mýtů, několika literárních pramenů, lidových tradic a skutečných historických událostí. Základem se stala pověst o Ječmínkovi, pověst o tatarské princezně, která se kdesi na Moravě ztratila, a známá folklórní slavnost Jízda králů.
Vznikl strhující příběh věčného krále Ječmínka, který se narodí moravskému šlechtici a tatarské princezně. Chlapec musel utéct z Moravy, aby si zachránil život. Putoval na jih Evropy do Benátek, přes Persii až do Číny a Mongolska, kde se setkal se svými příbuznými. Vrátil se jako dospělý, jako král, a ubránil Moravu před vpádem Tatarů v roce 1241. Během putování se hlavní hrdina setkává s moudrostí různých náboženství, čelí nebezpečím pocházejícím z reálného světa, dospívá a prožívá důležité události ve svém vnitřním světě.
Zeměpisnou a cestovatelskou inspirací se stala kniha Marca Pola Milion a výpravná publikace současného fotografa Michaela Yamashity, který prošel trasu Marca Pola a zdokumentoval ji v nádherných snímcích. Kniha obsahuje četné zajímavé přílohy (jmenný rejstřík, mapy, schematická mapka na přebalu knihy). Ilustrátorka Renáta Fučíková vytvořila dva typy ilustrací – velké barevné ilustrace na celou stránku a malé deníkové ilustrace a zápisky Jaroslava Diviše ze Šternberka, který Mojmíra na jeho cestě doprovází.

O Ječmínkovi - filmová pohádka na motivy hanácké pověsti

V roce 2003 vznikla v ostravském studiu televizní pohádková inscenace inspirovaná prastarou moravskou pověstí. Jan, moravský markrabě, se zamiluje do prosté dívky Maríny, kterou si vezme za ženu. Ale už na jejich bohaté svatbě se zlá víla Plevelice v podobě krásné komtesy snaží Jana získat do své moci. V zemi zuří válka, Jan se od Maríny odvrací. Maríně, která před narůstající zlobou svého manžela utíká ze zámku, se v poli narodí chlapec Ječmínek. Jedná se o pohádku, kde vše dobře dopadne. Markrabě se dozví o skutcích a schopnostech svého synka. Hledá svou ženu s dítětem, jakmile je nalezne, všechna zlá kouzla pominu. Příběh byl přenesen do mladší doby, odehrává se spíše v barokních kulisách, což je některými diváky hodnoceno negativně. Pohádkový film režíroval Milan Cieslar, jeho přednostmi se staly nádherné záběry v exteriérech a hudba Jiřího Pavlici.

Související články

reklama
reklama
reklama