reklama

Čeští vědci potvrdili stereotyp o zrzkách. Nejde o genetiku, velký vliv má společnost

Výsledky nové české studie ukázaly, že ženy se zrzavými vlasy uváděly dřívější začátek sexuálního života a vyšší počet sexuálních partnerů než ostatní ženy. Zrzaví muži naopak nereportovali vyšší hodnoty než zbytek maskulinního vzorku.

Lidé se zrzavou vizáží tvoří v evropských národnostech obvykle 1 až 2 procenta populace. Mají tak nejvzácnější typ vlasů s největším výskytem ve Velké Británii.
Lidé se zrzavou vizáží tvoří v evropských národnostech obvykle 1 až 2 procenta populace. Mají tak nejvzácnější typ vlasů s největším výskytem ve Velké Británii. | Foto: Shutterstock

Podle výsledků nové studie, za níž stojí vědci a vědkyně z pražské Karlovy univerzity, jsou některé stereotypy o ženách se zrzavými vlasy pravdivé. Na rozdíl od žen s jinou barvou vlasů jsou sexuálně aktivnější a mají větší počet milostných partnerů.

Důvodem není odlišná genetika ani hladina hormonů, ale společenský faktor. Podle odborníků se nabízí vysvětlení, podle něhož mají ženy s ohnivou kšticí více nápadníků - muži se nebojí takové ženy oslovit právě na základě existujících stereotypů o jejich sexuální otevřenosti a promiskuitě. Překvapivé je, že pro opačné pohlaví toto neplatí. 

Rusovlasí lidé tvoří v evropských národnostech obvykle jedno až dvě procenta populace, mají tak nejvzácnější typ vlasů. Nejvyšší výskyt je ve Velké Británii. "Stejně jako jiné menšiny i tato skupina je spojována s různými stereotypy. Zrzavé ženy jsou považovány za temperamentnější než ostatní ženy a na rozdíl od zrzavých mužů jsou často stereotypizovány jako sexy, vášnivé, sexuálně otevřené a promiskuitní," píší autoři a autorky studie Kateřina Sýkorová, Vojtěch Fiala, Jana Hlaváčová, Šárka Kaňková a Jaroslav Flegr.

Zrzavé ženy jsou sexuálně aktivnější, u mužů to neplatí

Cílem výzkumníků bylo zjistit, zda existuje spojení mezi barvou vlasů a vyšší sexuální aktivitou, a pokud ano, poskytnout vysvětlení. Zkoumali 110 žen v průměrném věku zhruba 27 let, z nichž mělo 34 procent zrzavé vlasy, a 93 mužů v průměrném věku zhruba 31 let s 22 procenty zrzavých jedinců. 

Hlavní část výzkumu probíhala na konci roku 2018, koronavirová pandemie tak nebyla faktorem, který by ovlivňoval chování zkoumaného vzorku. 

Výsledky ukázaly, že ženy se zrzavými vlasy vykazovaly vyšší sexuální aktivitu, dřívější začátek intimního života a více milostných partnerů uplynulý rok než ostatní ženy. Zrzaví muži naopak nereportovali vyšší hodnoty než zbytek maskulinního vzorku. 

Za bohatší sexuální život může společnost

Český výzkum hledal důvody stojící za aktivnějším sexuálním životem zrzavých žen a chtěl odpovědět na otázku, zda je takové chování způsobeno vrozenými, či vnějšími faktory. V hledáčku tak byla například rozdílná hladina hormonů v porovnání s ženami s jinou barvou vlasů nebo to, jak samotné zrzky vnímají stereotypy, jež se jich týkají, či jakým způsobem reagují na pozornost od potenciálních partnerů (kteří své chování částečně zakládají právě na existujících stereotypech). 

Data nepotvrdila vliv hormonů, zdravotních faktorů či to, jak účastnice vnímaly samy sebe, na bohatší sexuální život. Podle odborníků tak nemusí být příčinou "vrozená vyšší sexuální touha" zrzavých žen, ale možná aktivita a chování nápadníků. 

"Pokud muži preferují zrzavé ženy či očekávají, že u nich na základě existujících stereotypů uspějí, oslovují je častěji. To může vést k vyšší aktivitě v intimním životě i v případě, že je touha zrzavých žen průměrná," míní výzkumníci a výzkumnice v odborném textu a poskytují další možné vysvětlení:

"Pokud se potenciální partner obvykle pokouší ženu svést na prvním rande či v rané fázi vztahu, žena to může začít považovat za sociální normu. Reaguje na nabídku pozitivně a může takové chování začít iniciovat sama," vysvětlují čeští odborníci, kteří nicméně upozorňují na to, že výzkumný vzorek byl malý a pravděpodobně ne zcela reprezentativní. "Naše výsledky by měly být zobecňovány s opatrností," uzavírají. 

Mohlo by vás zajímat: Každá zrzka byla někdy šikanovaná, na ulici na mě pokřikují sprosťárny, říká herečka Linhartová (28. 12. 2016)

Seriál Semestr je okýnko do života mladých, je to fakt o těch lidech. Nemyslím si, že moc žijeme internetem, říká Anna Linhartová. | Video: Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama