reklama

Petr Kalaš

Širší veřejnosti prakticky neznámý odborník působí v posledních letech jako technický koordinátor Světové banky, vede program zaměřený na zavádění pravidel Kjótského protokolu o snižování emisí do praxe.

Pražský rodák a švýcarský občan, letos šestašedesátiletý Kalaš, se věnuje problematice skleníkových plynů a rozvoji mezinárodního trhu s emisními povolenkami.

Kalašův program ve Světové bance, spoluzaložený švýcarskou vládou, je zaměřený na země Latinské Ameriky, střední a východní Evropy, Afriky a Asie. Dosud se mu podařilo zahájit dialog o dopadech změn klimatu ve třech desítkách zemí.

Petr Kalaš se narodil v roce 1940, vystudoval ekonomii a energetiku na Českém vysokém učení technickém v Praze. Po srpnu 1968 emigroval do Švýcarska, kde zahájil úspěšnou kariéru jako konzultant řady prestižních firem na poli energetického a průmyslového plánování.

Podílel se na více než stovce projektů zejména v rozvojových zemích, například v Nigérii, Kolumbii, Malajsii nebo Bangladéši.

Od poloviny 80. let spolupracoval se švýcarským ministerstvem zahraničních věcí, odpovídal za rozvojovou spolupráci s africkými, jihoamerickými i asijskými zeměmi.

V letech 1991 až 1994 Kalaš koordinoval švýcarskou technickou pomoc v oblasti životního prostředí, určenou středoevropským zemím. V posledních letech udržuje styky i se školou, kterou absolvoval, loni v dubnu se například zúčastnil slavnostního otevření laboratoře s palivovým článkem na Elektrotechnické fakultě ČVUT.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama