reklama

Paroubek na Moravě

Brno, Olomouc - Kolona vozů se zapnutými majáčky na střeše uhání po dálnici z Prahy do Brna. Ujíždí dešti a zastavuje až na Výstavišti moravské metropole. Právě tady začíná poslední předvolební akce Jiřího Paroubka na Moravě.

"Politická pakáž," hřímal Jiří Paroubek na ODS
"Politická pakáž," hřímal Jiří Paroubek na ODS | Foto: Ludvík Hradilek

K závěrečnému finiši se připojil i bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, z Vídně přiletěl starosta Michael Haüpel.

"Rychlý rozvoj exportu pokračuje. Očekáváme růst HDP přes 8 procent. Česká vláda poskytla investiční pobídky přes 260 investorům, dala peníze na podporu 92 průmyslových zón." Jiří Paroubek nebyl na začátku svého vystoupení v pavilonu E k zastavení.

"Můžeme říci, že vývoj České republiky je skutečně úspěšná story," pochválil svého přítele Paroubka Gerhard Schröder. "Hodnoty růstu jsou velmi neobyčejné. On je tím, kdo se postaral, aby hospodářská čísla byla tak unikátní," obrací se na něj s širokým úsměvem. "Doufám, že příznivý vývoj bude pokračovat a chci říci přímo, že doufám, že to bude pod vedením Jiřího Paroubka."

Na jachtě jsem nebyl

V podobném duchu měl tandem sociálně demokratických politiků pokračovat i na náměstí v Olomouci, kam se ještě týž den Paroubkova suita přesunula. Stánek ODS, stojící jen pár metrů od pódia ČSSD, ale přinutil premiéra změnit na chvíli strategii. A docela si v tom liboval. Po klidném úvodním slovu a úsměvu, začal s napřaženou rukou ke stánku konkurenční partaje hřímat.

"Je tady extrémistická skupina lidí, která se neumí chovat. Fackují zezadu, dávají křivá obvinění. Je odporné, když jsme obviňováni z vražd. To je hnusné," nabírá Paroubkův hlas na síle, musí soupeřit s hudbou linoucí se ze stánku ODS. "A jestli se někdo takhle chce dostat k moci, tak my tomu zabráníme."

"Krejčíř tě pozdravuje," vykřikuje kdosi z více než tisícihlavého publika na Paroubka. Chvílemi se ozývá i hlasité pískání. Při vystoupení Schrödera hudba ODS utichá. Německý exkancléř olomoučanům opakuje, co už řekl v Brně: "Chci se zasadit, aby zůstal premiérem."

Lidé si šuškají, že je to příliš oficiální, ale když Paroubek se Schröderem schází z pódia a usedají ke stolu připraveni podepisovat své fotky, spěchají, aby se dostalo i na ně.

Oba státníci, kryti svými ochrankami, dávají mlčky autogramy, po několika minutách se přesouvají na tiskovou konferenci, Paroubek kyne lidem na pozdrav úklonem hlavy, dav se s respektem rozestupuje, slečny, na které se usmál, rudnou, klopí oči a chichotají se.

Na tiskovce před novináři se Paroubek kromě opakování příznivých výsledků české ekonomiky soustředí na kauzu Kubice. "Pan Kočka nikdy Mrázka neviděl, tak proč by ho vraždil. To jsou teorie Kubiceho koupeného ODS. Budou podávány žaloby," řekl Paroubek. "Kubice je lhář, křivopřísežník a hnusný člověk. Měl by se stydět. Nikdy jsem nebyl na jachtě a nezneužíval nezletilé. Mimochodem dcerám pana Ďuričky je 32, 35, a rok a půl."

Štíhlejší a mladší Paroubek

Moravskou předvolební pouť zakončil Paroubek na ostravském náměstí. Na pódiu odpovídal na otázky lidí. "Nejsem rozhodnutý, koho volit. Volíval jsem ODS," říká jeden z účastníků. "Ale ovdověl jsem a zůstal sám se třemi dětmi. Chtěl bych slyšet, proč zrovna volit vaší stranu?"

"ODS chce mít jen jednu dávku 3800 korun, všechny ostatní chce zrušit. My zachováme všechny, které jsou dnes k dispozici," odpovídá Paroubek a nezapomene se pochválit. "Je zřejmé, že náš systém sociálního zabezpečení je správný a dobrý."

Poté se stejně jako v Olomouci lidé tlačí u stolu, kde se Paroubek se Schröderem podepisují. Lidé si odnáší oranžové balónky s nápisem www.cssd.cz a stejně barevné růže. "Prosím poodstupte od stolu, netlačte se, na všechny se dostane," apeluje moderátor na lidi mačkající se u stolku. "Je štíhlejší, hezčí a mladší," shrnují dámy čekající ve frontě výsledek dnešního mítinku.

Morava - bašta sociální demokracie

Podle prognóz by právě Morava měla být při volbách jistotou sociální demokracie. Mezi oslovenými lidmi na mítinku v Ostravě se zdá, že odhady jsou správné. Lidé se shodují na tom, že Kubiceho aféra jejich rozhodnutí nijak nezvrátí. Naopak facku Macka ministru Rathovi považují za neomluvitelné chování, které je utvrdilo ve volbě ČSSD. Sociální demokraté pro ně také symbolizují stranu, které záleží na sociálně slabých. ODS naopak považují za stranu podnikatelů.

"Přišel jsem sem kvůli Schröderovi. Žil jsem v Německu 12 let v emigraci, tak jsem ho chtěl vidět na živo," říká jeden z návštěvníků. "Volil jsem ODS, ale jsem v důchodu a jako bývalý PTP se bojím, že bych přišel o výhody, které dnes máme. Přijde mi také, že ČSSD to dělá slušněji, nikoho nenapadá, proto volím je." Skupinka lidí, která se kolem něj vytvořila přitakává.

V minulých volbách volil ODS i novopečená maminka Lucie. "To jsem byla hodně mladá, teď už mám dítě a vidím to jinak," říká. "Jsou pro mě důležité peníze, a to jak pan Paroubek říkal, že ODS chce dávat jen tři tisíce, to je pro mě zajímavá informace. Taky jsem nevěděla, že existují nějaké webové stránky ČSSD, až na tom balónu jsem si to přečetla. Tak se na ně podívám a pak se rozhodnu."

Skupinka debatujících se shoduje na tom, že současné i už dávno vyšumělé kauzy kolem ČSSD nijak nevyklají jejich rozhodnutí. "Tady nenajdete stranu, kde by nebyly žádné skandály," říká Eva Bartlová, zatímco její dcera pyšně ukazuje podepsané Paroubkovy fotky. "Minule jsem nebyla volit, ale teď půjdu a bude to ČSSD. Viděla jsem hodně mítinků, ale tenhle byl nejspontánnější. Přesvědčil mě, že myslí i na lidi, kteří nemají možnost podnikat."

DÁLE ČTĚTE

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama