reklama

Paroubek chce levicovou většinu

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek odmítá názor občanských demokratů, že levicová většina znamená automaticky spolupráci s komunisty.

Lídr ČSSD - premiér Jiří Paroubek.
Lídr ČSSD - premiér Jiří Paroubek. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Budu hledat i jiné možnosti a věřím, že by se mi je snáze podařilo dosáhnout nežli tehdy, pokud by takováto většina nevznikla. Umím si představit většinovou koaliční vládu, která bude mít silný sociální akcent a bude silně proevropská," řekl v rozhovoru pro Český rozhlas 6.

Infobox

Infobox

INTERAKTIVNÍ VOLBY

Paroubek už také zmírnil své výpady na předsedy menších stran, se kterými dříve dokonce vylučoval koaliční jednání: "Pan Kalousek má v tuto chvíli problém, že už se vidí v koalici s Občanskou demokratickou stranou, a obávám se, že podobný problém má pan Bursík, takže i z tohoto hlediska by bylo dobře, aby levice měla většinu. Pak by tito pánové byli k eventuelní koaliční vládě se sociální demokracií mnohem vstřícnější," řekl před třemi dny.

Zábrany? Nicotné

Menšinová vláda s tolerancí komunistů by přišla na řadu až jako druhá, vedení ČSSD ale nebude mít v takovém případě žádné zábrany.

"Možnosti vládnout se nikdo nevzdá. Ale vládní program bychom s KSČM nekonzultovali," říká politik z premiérova okolí.

Daleko tvrdší je Paroubek v posledních dnech vůči ODS, která podle něho hrozí tím, že pod heslem antikomunismu nastolí neliberální prostředí.

"Po komunistech přijdou v honu na čarodějnice na řadu socialisté, po nich třeba liberálové typu Václava Havla, gayové, Romové a další menšiny," varoval dramaticky v Právu.

Paroubek nevyloučil ani velkou koalici, nechce ji však uzavřít se současnou reprezentací ODS.

Langer, Tlustý, Nečas... Nepřijatelní

Spíše než Topolánka ale vylučuje z koaličních rozhovorů současné poslance v čele s Nečasem, Langerem a Tlustým. "ODS má úspěšné politiky na úrovni krajů a měst. Když přijdou do centrální politiky, pak je s nimi možné hovořit o spolupráci," řekl premiér.

Paroubek zatím vylučuje velkou koalici, do níž by vstupoval jako slabší partner a tvrdí, že do opozice půjde ve chvíli, kdy by nemohl prosazovat program na záchranu sociálního státu.

Má výhodu, že by odchodem do opozice příliš neriskoval. "Nepoškodila by ho porážka, kdyby měla ČSSD před komunisty větší náskok, než kolik by ztrácela na ODS," popisuje alternativy volebního neúspěchu bývalý poradce premiéra Špidly Jaroslav Šabata.

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama