reklama

Ženy nejsou štěňata na hraní, říká papež František. Ve Vatikánu pracují lépe než muži

Papež František se před svým návratem z několikadenní cesty po Bahrajnu nechal slyšet, že ženy na manažerských postech ve Vatikánu zlepšily mnohem více věcí než muži. 

Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Deník SBS News také citoval jeho prohlášení o tom, že v římskokatolické církvi a obecně ve společnosti je stále široce rozšířen šovinismus. "Všiml jsem si, že pokaždé, když žena dostane určitou pozici nebo zodpovědnost ve Vatikánu, věci se zlepší," citoval jej britský web LADbible.

Odkazoval na ženy, které povýšil do manažerských pozic, jednou z nich je řeholnice Raffaella Petriniová. Ta se vloni jako první žena v historii stala generální tajemnicí Papežské komise pro Městský stát Vatikán. Je tak nejvýše postavenou ženou v nejmenší zemi světa. 

Letos v červenci se také jako jedna ze tří dalších řeholnic zařadila do Dikasteria pro biskupy, které je zodpovědné za výběr kandidátů do biskupských úřadů. Úřad byl dříve čistě mužskou záležitostí.

"Věci se změnily k lepšímu," uvedl 85letý papež. A dodal: "Je to revoluce, protože ženy ví, jak najít správnou cestu kupředu."

Papež František se při návratu do Vatikánu také okrajově vyjádřil k pokračujícím protestům žen v Íránu. "Boj za ženská práva nikdy nekončí, protože jen na některých místech mají stejná práva jako muži. Rovnoprávnost mužů a žen není celosvětová a v některých případech jsou ženy brány jako lidé druhé kategorie nebo hůře," uvedl.

"Ženy jsou dar"

Ve svém projevu zmínil i nehumánní obřízku žen, která přetrvává v některých afrických státech: "Jak je možné, že v dnešním světě nedokážeme zabránit tragédii rituálního obřezávání dívek?" 

Papež uvedl, že ženy musí být lépe chráněny, protože "jsou dar". "Bůh nestvořil muže a pak mu dal štěně na hraní. Vytvořil muže a ženu. A společnost, která nenabídne ženám důležitější role, se nemůže posunout kupředu," citoval jej SBS News.

Papež František, občanským jménem Jorge Mario Bergoglio, je znám svou otevřeností a kritikou válek, konfliktů i konzervativního náhledu některých církevních činitelů na komunitu LGBTQ+. 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama