reklama
  • Wiki
  • Pálení čarodějnic 2014

Poslední dubnová noc, známá také jako filipojakubská, je u nás i v dalších zemích Evropy tradičně spojována s tzv. pálením čarodějnic. Patří k nejstarším a nejrozšířenějším českým zvykům.
Pálení čarodějnic, také Valpružina noc nebo Beltine, není jen oslavou jara, původ a význam svátku je mnohem hlubší. Navazuje na keltské tradice a je spojován také se satanskými rituály.

Zvyky a tradice

Již od pradávna je filipojakubské noci přičítána zvláštní magická moc. Věřilo se, že právě v tuto noc se otevírají jeskyně a nejrůznější cesty k ukrytým pokladům. Zlé bytosti mají mít výjimečnou sílu a probíhá také čarodějnický sabat.
Jako ochrana před zlou mocí a posléze i čarodějnicemi poletujícími ve vzduchu se dodnes užívají plameny ohňů.
Dříve se dokonce do vzduchu házela zapálená košťata, dělal se rámus prostřednictvím práskání biče nebo střílení puškou, aby čarodějnice odehnal. Před dům se pokládaly drny hlíny, které bránily čarodějnici vstoupit dovnitř. Na práh se proti zlým silám dávaly kříže ze slámy nebo se kříže vysypávaly z písku. Ochránit měl i květ petrklíče.
Dle původní keltské tradice se svátek slavil o úplňku mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Byl spojený s oslavou plodnosti. Tato tradice se zachovala například ve zvyku skákání přes oheň právě kvůli plodnosti a udržení mládí. Žhavý popel z ohně se pak sype do pole, aby zajistil dostatek úrody.

Pálení čarodějnic 2014

Pálení čarodějnic letos proběhne v noci ze středy na čtvrtek. Mnoho původních zvyků se již nedodržuje, hranice se však dodnes stavějí. S ohni se o filipojakubské noci nesetkáváme jenom na vesnicích, ale i ve městech a dokonce i našich největších metropolích. Pálení pak často doplňuje i zajímavý kulturní, zábavní a sportovní program.
Na pálení čarodějnic přímo navazuje První máj, známý jako Svátek práce, ale také svátek lásky a zamilovaných. Dle tradice se láska projevuje polibkem pod rozkvetlou třešní.
Ještě než dojde na líbání, čeká nás však pálení čarodějnic. Na co letos organizátoři lákají? Jaké jsou nejzajímavější pozvánky? Na co se můžeme těšit?

Pozvánka na pálení čarodějnic

Jedny z největších filipojakubských oslav u nás zažívají obyvatelé Prahy 6. Akce nazvaná Čarodějnice na Ladronce 2014 nabízí nejenom plápolající vatru a oheň pro opékání špekáčků, ale také bohatý doprovodný program. Čarodějnicím i těm ostatním zahrají oblíbené kapely, připraveno jsou i adrenalinové exhibice, umělecké workshopy nebo řada soutěží, třeba populární Miss Čarodějnice.
Miss Čarodějnice se bude volit i v Brně na Riviéře. Brněnský Čarodějáles 2014 však skýtá především hudební zážitky, mj. uvede švédské The Hives, finské Waltari nebo slovinské Ska Punk Hard Core. Z českých kapel zazáří Visací zámek, Prague conspiraci, Čankišou, Poletíme? nebo Mucha.
Zatímco na jiných místech budou hasiči přihlížet pálení čarodějnic ze zálohy, v Brně na Slovanském náměstí se Sbor dobrovolných hasičů přímo zapojí do programu. Zapálení ohně bude předcházet čarodějnický jarmark. Pro návštěvníky se chystá také originální ohňová show.
Naproti tomu v Olomouci lákají pozvánkou do místního aquaparku. Právě tam totiž pálení čarodějnic proběhne. Organizátoři pro návštěvníky připravují nejenom ohně a občerstvení, ale i výtvarnou dílničku, program pro děti a čarodějnické překvapení.
Ostrava zase slibuje rej čarodějnic a nejrůznější čarodějnické soutěže. Chybět nebude ani hudební doprovod, hry pro děti nebo ohňová show. Akce se uskuteční na Slezskoostravském hradě a tak jistě sklidí úspěch i čarodějnická pohádka, která je zakomponována do programu.

Související články

reklama
reklama
reklama