reklama

Otázka číslo 8: OMEZENÍ IMUNITY

Praha - Vážené čtenářky, vážení čtenáři, deník Aktuálně.cz vám nabízí možnost vybrat si nového předsedu vlády.

Sice jen nanečisto, ale zato v předstihu před ostrými červnovými volbami.

Lídrů šestnácti stran jsme se za vás zeptali: Jak se Vy osobně v případě svého zvolení postavíte k otázce poslanecké imunity a nadstandardním výhodám poslanců, jako je například bezplatná městská doprava?

ODPOVĚDI:

Zdenka Ulmannová, předsedkyně Rovnosti šancí:

"Snažila bych se prosadit zákon, který by zrušil poslaneckou imunitu. Co se týče bezplatné hromadné dopravy, považuji to za nehorázné."

Václav Srb, předseda Koruny české:

"Imunita má být především jenom po dobu mandátu, a to jen v otázkách politických. Současný nehorázný rozsah poslanecké imunity nemá obdoby v žádné moderní konstituční monarchii. Cestovné, diety apod. Transparentně  a v rozsahu běžném u jiných zaměstn. kategorií. Žádné dotování rekreačních zařízení. Dvě dcl veltlínského vína v parlamentním bufetu za 6,50 korun je nehoráznost! Alkohol na pracovišti žádný, ostatní ceny alespoň režijní, a ne aby na ně doplácel daňový poplatník."

Petr Cibulka, předseda Pravého Bloku

Odpověď zatím - i přes urgence redakce - Petr Cibulka nedodal.

Petr Hannig, předseda Strany zdravého rozumu

"Samozřejmě nepatřičné výhody zrušit. Zavést takový systém, který je obvyklý ve vyspělých demokraciích."

Pavel Dohnal, předseda strany Moravané

"Z našeho volebního programu vybírám- zrušení poslanecké imunity (člověku, který porušuje zákony, není nutné zajišťovat pozici pro to, aby zákony tvořil), zavést majetková přiznání ústavních činitelů včetně rodinných příslušníků. Pokud vstoupili poslanci do politiky tak jako já, kvůli možnosti realizovat své ideály, nepotřebují jezdit zadarmo tramvají. Pokud vstupovali do politiky s vidinou, že budou jezdit zadarmo tramvají, měli by politiku opustit."

Miroslav Tancoš, předseda Romské demokratické sociální strany

Miroslav Tancoš na on-line rozhovor - navzdory mnohokrát potvrzenému termínu - bez omluvy nepřišel, jeho mobilní telefon byl nedostupný. A stejně tak mobil místopředsedy strany; hluchý byl i telefon v kanceláři. Tancoš tudíž neodpověděl ani na redakční sadu otázek.

Ivan Fried, mluvčí Balbínovy poetické strany

"Geniální guvernér BPS slibuje, že bude čestně a v plném rozsahu využívat poslanecké imunity k rozkvětu naší krásné vlasti."

František Zwyrtek, předseda politického hnutí Nezávislí

"Hnutí NEZÁVISLÍ je pro výrazné omezení imunity a pro zrušení většiny poslaneckých výhod. Uznáváme, že některé jsou nutné, ale zároveň dodáváme: takových je jen zlomek."

Jaroslav Rovný, pražský lídr České strany národně socialistické

"Nelze zpochybnit,že poslanecký mandát si zaslouží patřičnou úctu a ochranu. Ochrana poslance by měla být vázána striktně na přímý výkon funkce. Rozhodně odmítám aby se výdaje spojené s výkonem mandátu hradily formou paušálu."

Jan Kasl, výkonný místopředseda SNK-ED

"Každý kandidát SNK ED se předem zavázal vzdát se imunity a také by hlasoval pro zrušení neopodstatněných výhod - jako je bezplatná doprava obecně nejen MHD."

Martin Bursík, předseda Strany zelených

"Omezení imunity na výkon na dobu výkonu poslanecké funkce máme ve volebním programu a budeme je prosazovat. Podle nás by poslanecká imunita měla souviset pouze se svobodou slova. Žádná další privilegia navíc."

Pavel Němec, předseda US-DEU

"Poslanci Unie svobody vždy podporovali a sami podávali návrhy na omezení imunity."

Miroslav Kalousek, předseda KDU-ČSL

"Sám jsem navrhl zrušení některých naprosto nesmyslných zdvojených výhod pro poslance. KDU-ČSL navrhla i omezení imunity, bohužel, ostatní strany naše návrhy zamítly. Bezplatná doprava v MHD je pro poslance zbytečná."

Mirek Topolánek, předseda ODS

"Já osobně podporuji omezení různých přebujelých poslaneckých a senátorských výhod. Mnoho z nich je opravdu zbytečných a přispívají jen ke zvyšování nedůvěry občanů. Neměly by nijak vybočovat ze zvyklostí v ostatních evropských zemích. Měli bychom odstranit duplicity, bezplatná městská doprava je zbytečná."

Bohuslav Sobotka, úřadující předseda ČSSD

"Poslanecká imunita by se měla vztahovat pouze na dobu výkonu mandátu. Bezplatná městská hromadná doprava by mohla být podle mého názoru bez problému z takzvaných výhod vypuštěna."

Vojtěch Filip, předseda KSČM

"Jsem zastáncem poslanecké imunity, protože umožňuje opozičním poslancům pracovat a nebát se moci výkonné, pokud jde o hromadnou dopravu nemám problém s tím, aby nebyla bezplatná, ale nepřipadá mi to rozhodující. Polsanci jsou veřejní činitelé a svou práci nedělají pro sebe , ale pro veřejnost tedy i jejich pohyb po svém volebním obvodu v sídle institucí  by měl být brán jako výkon mandátu, ale pokud to bude zrušeno je mi to jedno. Já jezdím v Praze metrem mezi Poslaneckou sněmovnou a sídlem KSČM tedy z Malostranské na Můstek zejména v době od 9 do 17 hod kdy je špička   je to rychlejší a občas jedu i do pražského bytu tramvají tam mi metro nejede v noci jezdím spíš služebním autem."

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama