reklama

Otázka číslo 6: ZAHRANIČNÍ POLITIKA

Praha - Vážené čtenářky, vážení čtenáři, deník Aktuálně.cz vám nabízí možnost vybrat si nového předsedu vlády.

Sice jen nanečisto, ale zato v předstihu před ostrými červnovými volbami.

Lídrů šestnácti stran jsme se za vás zeptali: Kam bude směřovat Vaše první zahraniční cesta a proč? Bude v některých oblastech Vaše zahraniční politika zásadně odlišná od současné a proč?

ODPOVĚDI:

Zdenka Ulmannová, předsedkyně Rovnosti šancí:

"Na Kostariku, protože tam mají pozoruhodnou politiku rovnosti příležitostí. Ačkoliv jde o zemi, která je považována za rozvojovou, přesto uplatňují mechanismy rovnosti příležitostí daleko dynamičtěji než česká společnost a celá řada zemí EU. Mají tam kupříkladu zákon o zodpovědnosti otců při výchově potomstva, což je velice progresivní. Zahraniční politika ČR zásadně odlišná být nemůže, protože to je vždy signálem, že se naše zem potýká s obrovskými problémy, což si nemyslím, že by tomu tak bylo."

Václav Srb, předseda Koruny české:

"Do Velké Británie, neboť je to vzorový demokratický stát již od 13. století , perfektně fungující konstituční monarchie, sebevědomá, hrdá se zdravým a realistickým přístupem k EU. Druhá cesta do Španělska."

Petr Cibulka, předseda Pravého Bloku

Odpověď zatím - i přes urgence redakce - Petr Cibulka nedodal.

Petr Hannig, předseda Strany zdravého rozumu

"Na Slovensko. Ještě 14 let po rozdělení republiky je třeba řešit nedodělané záležitosti, např, česko-slovenské důchody."

Pavel Dohnal, předseda strany Moravané

"První zahraniční cesta by směřovala do Velké Británie. Právě tam na konci devadesátých let zahájili revoluční proces, jehož výsledkem, kromě jiného, byla  po více jak 290 letech obnova skotského a po více než 720 letech obnova velšského parlamentu. Návštěva by byla projevem díků Skotům, Velšanům, Irům a Angličanům, že nám Moravanům byli  inspirací k obnově moravského parlamentu, zrušeného komunistickým režimem v roce 1949.  Co se týká odlišného přístupu k zahraniční politice - chceme např. posilovat vzájemnost slovanských národů a zásadním způsobem odmítáme vstup Turecka do EU."

Miroslav Tancoš, předseda Romské demokratické sociální strany

Miroslav Tancoš na on-line rozhovor - navzdory mnohokrát potvrzenému termínu - bez omluvy nepřišel, jeho mobilní telefon byl nedostupný. A stejně tak mobil místopředsedy strany; hluchý byl i telefon v kanceláři. Tancoš tudíž neodpověděl ani na redakční sadu otázek.

Ivan Fried, mluvčí Balbínovy poetické strany

"Naší prioritou je podpora demokratických zemí a pomoc obyvatelům totalitních států."

František Zwyrtek, předseda politického hnutí Nezávislí

"Samozřejmě, že  jednoznačně Slovensko. K nikomu jinému nemáme tak blízko. Jinak: zahraniční politika je samozřejmě složitá záležitost, proto je také diplomacie jistým druhem umění. Můžete mít talent, ale podstatou je tvrdá práce. V současné době je ale nejdůležitější, aby si ČR určila své zahraniční priority a ty, abychom pak dokázali hájit společně, napříč politickým spektrem.Přes vnitřní názorové rozdíly. Nebýt jak rozhádané příbuzenstvo, protože pak budeme jen k smíchu a nikdo nás nebude brát vážně.V současné mezinárodní situaci, která vážná je, by to bylo velmi špatné."

Jaroslav Rovný, pražský lídr České strany národně socialistické

"Ohledně zahraničních cest snad hovoříme trochu předčasně,protože si myslím,že s ohledem na domácí problémy nebudou prioritou. Nic méně pořadí by bylo asi takové-Slovensko,Polsko a Brusel. Brusel proto,že naše současné zastoupení zatím naše národní zájmy příliš nehájí."

Jan Kasl, výkonný místopředseda SNK-ED

"Nemyslím si, že by se nedalo navázat na Svobodovu zahraniční politiku - jel bych na Slovensko, symbolicky, hned po té do Německa za kancléřkou Angelou Merkel. Naše zahraniční politika by měla být aktivnější, odvážnější a sebevědomější, nikoli však svéhlavá, využívající více potenciál českých europoslanců, krajanů, české lobby ve světě... "

Martin Bursík, předseda Strany zelených

"Do zemí Visegradské trojky, naše středoevropské problémy a postoje je třeba koordinovat a společně prosazovat v EU."

Pavel Němec, předseda US-DEU

"První zahraniční cesta bude směřovat na Slovensko, protože společné vazby jsou nejsilnější. Jinak naše zahraniční politika nebude odlišná od současné, naše priority jsou Evropská unie a NATO."

Miroslav Kalousek, předseda KDU-ČSL

"Na Slovensko, je to náš nejbližší soused a významný partner. Budu navazovat na současnou zahraniční politiku."

Mirek Topolánek, předseda ODS

"V tuto chvíli je to předčasná otázka, ale nepochybně by šlo o jednoho z našich sousedů."

Bohuslav Sobotka, úřadující předseda ČSSD

Viz otázka číslo 1.

Vojtěch Filip, předseda KSČM

"Zásadně na Slovensko,  nejen kvůli tomu, že moje maminka se na Slovensku narodila, ale právě proto, že SR je naším přirozeným partnerem i pro větší efektivitu Viszegrádské skupiny uvnitř EU."

reklama
Doporučené recepty
    reklama