reklama

Otázka číslo 11: EVROPSKÁ UNIE

Praha - Vážené čtenářky, vážení čtenáři, deník Aktuálně.cz vám nabízí možnost vybrat si nového předsedu vlády.

  • Sice jen nanečisto, ale zato v předstihu před ostrými červnovými volbami.

Lídrů šestnácti stran jsme se za vás zeptali: Jakou budoucnost Evropské unie si představujete?

ODPOVĚDI:

Zdenka Ulmannová, předsedkyně Rovnosti šancí:

"Evropskou unii si představuji jako pojistku před válkami a případnými teroristickými útoky, jako hospodářsky kooperující unii, kde se nebudou rozevírat sociální nůžky chudších vůči bohatým. Rozhodně by EU neměla být místem, kde se budou projevovat xenofobní nálady, nacionalismus či rasismus."

Václav Srb, předseda Koruny české:

"EU podporujeme, ale jedině jako rovnoprávné sdružení rovnoprávných států!"

Petr Cibulka, předseda Pravého Bloku

Odpověď zatím - i přes urgence redakce - Petr Cibulka nedodal.

Petr Hannig, předseda Strany zdravého rozumu

"Evropskou unii rovnoprávných států, národů a regionů."

Pavel Dohnal, předseda strany Moravané

"Podporujeme přeměnu EU na federaci evropských historických zemí, kde budou zajištěna základní politická, kulturní a jazyková práva všech tradičních evropských národů."

Miroslav Tancoš, předseda Romské demokratické sociální strany

Miroslav Tancoš na on-line rozhovor - navzdory mnohokrát potvrzenému termínu - bez omluvy nepřišel, jeho mobilní telefon byl nedostupný. A stejně tak mobil místopředsedy strany; hluchý byl i telefon v kanceláři. Tancoš tudíž neodpověděl ani na redakční sadu otázek.

Ivan Fried, mluvčí Balbínovy poetické strany

"Naším heslem je Evropa bez byrokratů a bez českého eura."

František Zwyrtek, předseda politického hnutí Nezávislí

"Obchodní spolupráce, volný pracovní trh, důstojné partnerství."

Jaroslav Rovný, pražský lídr České strany národně socialistické

"Evropa ke své budoucnosti teprve vykročila. Chce-li Evropská unie naplnit své cíle měla by se dnes rozhodovat pouze v těch mantinelech důvodů pro které vznikla. Mandát ekonomicko hospodářského svazku by neměl být překračován.Každý člen by měl být vnímán a respektován jako rovnocenný partner. Přesto,že výkonnost členských ekonomik je hodně rozdílná měly by být ve velmi krátkém čase odstraněny různá omezující opatření které se dotýkají pouze některých členů. Dobrou budoucnost Evropské unie lze zajistit pouze tím,že bude v současnosti velmi důsledně  vzájemně respektováno to,že jednotlivé členské země mají své geopolitické a kulturní odlišnosti. Považuji za správné,že návrh Evropské ústavy byl odmítnut,neboť Evropská unie není stát. Jedná se pouze,jak jsem již uvedl o spolupracující ekonomického-hospodářský svazek smluvně zúčastněných států."

Jan Kasl, výkonný místopředseda SNK-ED

"Věřím, že se integrace bude prohlubovat, protože prostá ekonomická spolupráce sama o sobě nebude fungovat. Cesta vede vpřed i když tempo bude jednou rychlejší, jindy pomalejší, ale směřování je stále kupředu. Před 55 lety asi nikdo z otců zakladatelů netušil, jaká bude Evropa v roce 2006. My můžeme také jen předpokládat, co bude v roce 2050."

Martin Bursík, předseda Strany zelených

"Integrovanou."

Pavel Němec, předseda US-DEU

"Evropská unie by měla přehodnotit některé přístupy, např. v zemědělství a měla by být více otevřená a zrušit např. přechodná omezení pro nové členské země."

Miroslav Kalousek, předseda KDU-ČSL

"S postupující evropskou integrací vzrůstá vzájemná provázanost evropské a domácí politiky. Nepovažujeme evropskou politiku za hrozbu naší suverenitě a našim zájmům, ale za příležitost k jejich naplnění. Hlavní prioritou naší společné evropské politiky je bezpečnost. Zůstává nedoceněno, že 50 let Evropské unie je 50 let míru a blahobytu, i když to něco stojí, na mír a bezpečí si rádi připlatíme."

Mirek Topolánek, předseda ODS

"Naším zájmem je takové institucionální uspořádání a rozhodovací procedury EU, které zajistí co největší dosažitelnou rovnoprávnost mezi všemi členskými státy EU, bez ohledu na jejich velikost a počet obyvatel. Česká zahraniční politika by proto měla počítat s tím, že těžiště politického rozhodování se bude postupně přesouvat z centrální evropské úrovně spíše na úroveň bilaterálních vztahů mezi jednotlivými členy EU, kde bude docházet k vytváření zájmových koalic. Do budoucna je třeba zásadně změnit dosavadní jednosměrné unifikační paradigma evropské integrace směrem k modelu "vícerychlostní" integrace, v němž koexistují různé skupiny států v různém stupni integrace podle svých vlastních zájmů a priorit."

Bohuslav Sobotka, úřadující předseda ČSSD

"Podle mého názoru se Evropa nevyhne větší politické integraci. Jinak ztratí politický a později také ekonomický vliv ve prospěch nových politických a ekonomických center."

Vojtěch Filip, předseda KSČM

"Představujeme si socializaci celého projektu EU, větší demokratizaci jak při tvorbě institucí tak rozhodování , zachování decentralizace rozhodování, ale zároveň vytvoření takových institucí, aby Evropa směřovala ke kvalitnímu sociálnímu zákonodárství a později socialistickému společenskému uspořádání."

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama