reklama

Otázka číslo 10: KOMUNISMUS

Praha - Vážené čtenářky, vážení čtenáři, deník Aktuálně.cz vám nabízí možnost vybrat si nového předsedu vlády.

  • Sice jen nanečisto, ale zato v předstihu před ostrými červnovými volbami.

Lídrů šestnácti stran jsme se za vás zeptali: Jak by se podle Vás měla Česká republika vyrovnat se svou komunistickou minulostí? Jaký je Váš postoj ke KSČM?

ODPOVĚDI:

Zdenka Ulmannová, předsedkyně Rovnosti šancí:

"Otázka komunismu je velké stigma pro celou českou společnost a je třeba na ni pohlížet z historického kontextu. Stalinimus stejně jako fašismus je produktem šílených historických konstelací a ČR se stala obětí obou těchto hrůz.
Pokud by byla KSČM skutečně zločineckou organizací, nebylo by možné, aby se dostala do 'demokratického' parlamentu. A pakliže by se tam dostala i přesto, znamenalo by to, že minimálně patnáct procent obyvatel jsou zločinci, což si nemyslím."

"Téma komunistů je vždy velmi tendenční; když kupříkladu za podpory komunistů byl zvolen kandidát na prezidenta ze strany ODS, tak tato podpora nikomu nevadila. Vzápětí je však toto téma spekulací, zda komunisti jsou či nejsou zločinci."

Václav Srb, předseda Koruny české:

"Důsledně dovést do konce vyšetřování všech zločinů a vynést alespoň morální soud nad všemi viníky. Postoj ke KSČM je jednoduše daný tím, že se nedistancuje od zločinecké KSČ."

Petr Cibulka, předseda Pravého Bloku

Odpověď zatím - i přes urgence redakce - Petr Cibulka nedodal.

Petr Hannig, předseda Strany zdravého rozumu

"Vyrovnání s komunismem se mělo řešit hned po sametové revoluci. Ti nejhorší z komunistů se usadili ve všech stranách politického spektra. Spíš bychom se měli zaměřit na bolševické myšlení, které je přítomno všude kolem nás, hlavně v médiích a to i veřejnoprávních. Přejí těm mocným a ignorují a zesměšňují ty druhé. Je nutné zavést demokracii do důsledků, což se zatím nepodařilo."

Pavel Dohnal, předseda strany Moravané

"Česká republika se již s obdobím mezi lety 1948-1989 vyrovnala právě stavem, do kterého jsme dospěli v roce 2006. Parametry postoje ke KSČM byly definovány na přelomu let 1989-1990 a žádný současný ani budoucí politik s tím už nic neudělá. Postoj Moravanů ke KSČM je jako ke každé jiné straně, je to náš politický konkurent."

Miroslav Tancoš, předseda Romské demokratické sociální strany

Miroslav Tancoš na on-line rozhovor - navzdory mnohokrát potvrzenému termínu - bez omluvy nepřišel, jeho mobilní telefon byl nedostupný. A stejně tak mobil místopředsedy strany; hluchý byl i telefon v kanceláři. Tancoš tudíž neodpověděl ani na redakční sadu otázek.

Ivan Fried, mluvčí Balbínovy poetické strany

"S komunistickou minulostí a současností se nelze vyrovnat, ta tady prostě je, ale jako každá minulost - brzy již nebude."

František Zwyrtek, předseda politického hnutí Nezávislí

"S ohledem na to, že řada bývalých členů KSČM je nyní ve všech politických stranách, nevidím v tuto chvíli důvod vyhraňovat se právě vůči KSČM. Musíme se ale důstojně vyrovnat s důsledky její politiky v minulosti, napravit křivdy, které v mnohých případech ještě napraveny nebyly. A do podvědomí si musíme všichni vrýt, že nic podobného nesmíme v budoucnosti připustit. Tendence usurpovat si moc, není totiž nic tak neobvyklého. Proto bych se osobně, zaměřil obecně na mechanismy, které zabrání jednomu subjektu dovolit si vše, a to na všech úrovních obec, město, kraj, stát."

Jaroslav Rovný, pražský lídr České strany národně socialistické

"Patřím k těm kteří krátce po Listopadu požadovali pozastavit činnost KSČM.
Odmítal jsem názor,že by se tím vytvořila strana mučedníků. Dle mého se pozastavením činnosti mohl vytvořit dostatečný prostor pro to jak trestně postihnout ty kteří v průběhu vlády komunistů mnoha lidem zcela úmyslně způsobili škodu a utrpení. V současné době kdy jsou komunisté přítomni v poslanecké sněmovně je jedinou možností jak se s nimi vyrovnat, že demokratické vlády budou řídit náš stát lépe než je tomu doposud."

Jan Kasl, výkonný místopředseda SNK-ED

"S komunisty se nemluví. U nás neproběhla denacifikace jako v Německu, ale asi není moc šance věci řešit já jsem pro zákaz komunistických symbolů a pro nutnost přetransformování KSČM na stranu extrémní levice.

Martin Bursík, předseda Strany zelených

"Nepůjdeme s ní do koalice a nepodpoříme menšinovou vládu, opřenou o jejich hlasy. S komunistickou minulostí nestačí se vyrovnat jen tím, že ji odmítneme, odsoudíme atd. Musíme se naučit myslet, rozhodovat a chovat se tak, aby nás minulost nedostihovala. Ještě občas vykoukne, kde by to člověk už nečekal v arogantním chování politiků, zaměstnavatelů, v obavách a lhostejnosti občanů, kteří raději mávnou rukou, než by vyšli do ulic projevit svůj názor. To všechno jsou malé stíny minulosti."

Pavel Němec, předseda US-DEU

"KSČM není demokratická strana, proto by se měl praktikovat přístup "s komunisty se  nemluví". Vyrovnání s minulostí chce čas a ochotu."

Miroslav Kalousek, předseda KDU-ČSL

"KSČM není demokratickou stranou. podpoříme další fungování Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinu komunismu Policie České republiky tak, aby byly vyšetřeny a potrestány zločiny komunismu. Jsme přesvědčeni, že byť i "pouhé" historické a objektivní zhodnocení této etapy je nezbytnou podmínkou pro další zdravý a demokratický vývoj české společnosti. Svojí budoucností si může být jista jen taková společnost, která má jasno ve své minulosti." 

Mirek Topolánek, předseda ODS

"Komunistickou stranu považuji za nedemokratickou. Dosud se jednoznačně nedistancovala od své předchůdkyně KSČ a její politiky, stále je jejím cílem vybudování socialismu. O komunistických zločinech je potřeba stále mluvit a stále je připomínat i té nejmladší generaci,  aby se už nikdy neopakoval únor 1948 v jakékoli podobě. Současné působení KSČM na půdě parlamentu mě spíše utvrzuje v názoru, že její výraznější úspěch a následná spolupráce s ČSSD by znamenaly otočení polistopadového vývoje zpět."

Bohuslav Sobotka, úřadující předseda ČSSD

"S minulostí by se měla vyrovnat především samotná KSČM. Mám pořád silný pocit, že se od totalitních praktik dostatečně nedistancovala. Domnívám se, že otázka vyrovnání se s komunismem už nebude hrát v příštích letech takovou roli a zákony jako například lustrační zákon budou spíše působit v rovině symbolické. I proto si ale myslím, že by lustrační zákon neměl být bez adekvátní náhrady zrušen. Můj postoj ke KSČM je rezervovaný. Kromě vyrovnání se s minulostí by se tato politická strana měla jasně vyjádřit v oblasti zahraniční politiky tak, aby ji bylo možné pokládat za standardní demokratickou politickou stranu a ne za fan klub jedné bývalé velmoci."

Vojtěch Filip, předseda KSČM

"Svůj postoj jsme sdělili několikrát. Kdo chce omluvu si může najít i v aktuálním volebním programu, kdo nechce tak ji jistě nenajde. Poučili jsme se z chyb a omylů minulosti a nehodláme je opakovat. Máme vlastní program za kterým nestojí žádní karieristé jako tomu bylo občas do roku 1989, ti už kazí jméno docela jiným politickým stranám . Majetek bývalé KSČ byl vyvlastněn neústavním zákonem v roce 1990 bez náhrady. Svůj současný majetek má KSČM z členských příspěvků, z plateb za volby z darů  a dalších legálních příjmů jsme stranou současnosti a s minulostí jsme se vyrovnali . Požadujeme zrušit diskriminační zákony, které činí z občanů občany druhé kategorie jenom proto, že pracovali v minulosti  např. v aparátu KSČ apod. To by podle nás přispělo k lepšímu vývoji ve společnosti."

reklama
reklama
reklama