reklama

Osobnosti na konferenci Forum 2000

Praha - Letošní konference Forum 2000 se zůčastní desítky významných osobností z celého světa. Zde Vám přinášíme profily některých z nich.

Dalajlama

Světský a duchovní vůdce Tibetu, laureát Nobelovy ceny míru, nejvyšší buddhistický činitel, autor asi 40 knih. Dalajlama cestuje po světě a přednáší o buddhismu a světovém míru.

Nejznámější buddhistický mnich a vlivný světový myslitel přijel poprvé do Prahy soukromě v roce 1990, poté znovu v letech 1997, 2000, 2002 a naposledy před třemi lety. Důvodem opakovaných návštěv je především jeho přátelství s Václavem Havlem.

Zygmunt Bauman

Zygmunt Bauman, emeritním profesor sociologie, je britský politolog polsko-židovského původu. V 80. letech se proslavil díky svým studiím o propojení kultury modernity a totalitarismu.

V současnosti je označován za jednoho z největších sociálních teoretiků 20. století a jako přední světový sociolog postmoderny. Bauman píše především o charakteristikách a trendech současné kultury.

princ Bin Talal El Hassan

Princ jordánské hášimovské dynastie, spisovatel, filozof a ekonom. Princ Hassan je prezidentem Římského klubu a předsedou či členem mnoha dalších mezinárodních organizací.

Zastánce tolerantní koexistence islámu, judaismu a křesťanství a aktivního dialogu mezi těmito náboženstvími. Podporuje demokratizační procesy v islámském světě a hraje významnou roli v mírovém procesu na Blízkém východě.

Butrus Butrus-Ghálí

Egypťan, který se narodil 14. listopadu 1922 se stal mezi léty 1992-1996 generálním tajemníkem OSN.

Během čtyřiceti let se zůčastnil mnoha konferencí, které řešily problematiku mezinárodního práva, lidských práv, ekonomického i sociálního rozvoje, dekolonizace, otázky kolem Blízkého Východu, mezinárodního humanitárního práva, práva etnik i minorit, rozvoje oblasti Středomoří i Afro-arabské spolupráce..

Aljaksandar Milinkievič

Hlavní postava běloruské demokratické opozice, hlavní opoziční kandidát na prezidenta Běloruska v roce 2006. Od roku 1976 pracuje na Grodno Yanka Kupala State University jako mimořádný profesor.

Napsal 60 vědeckých knih, které se zabývají laserovým zařízením a technologií, historií kultury, vědy a architektury Běloruska. Je spoluautorem Encyklopedie architektury Běloruska a Encyklopedie historie Běloruska.

Vaira Vike-Freiberga

Prezidentka Lotyšska. V roce 2005 byla jmenována zvláštní vyslankyní generálního tajemníka pro reformu OSN. Emeritní profesorka na univerzitě v Montrealu, ředitelka Lotyšského institutu.

Je odbornicí na sociální otázky, morální hodnoty, evropský historický dialog a demokracii, v roce 2005 získala cenu Hannah Arendtové za přínos politickému myšlení. Od roku 1999 je členkou Women World Leaders.

Ernesto Zedillo Ponce de León

Bývalý mexický prezident (1994-2000) a ředitel Centra pro studie globalizace na Univerzitě Yale, profesor mezinárodní ekonomie a politiky a mimořádný profesor Studií lesnictví a životního prostředí na Univerzitě Yale.

Významný komentátor globalizace, především jejího dopadu na vztahy mezi rozvinutými a rozvíjejícími se národy. V únoru 2006 obdržel cenu Angažovanost na poli udržitelného rozvoje, kterou uděluje Institut energetických zdrojů Teri v New Delhi.

Kanan Makyia

Jeden z vůdčích iráckých intelektuálů žijících v zahraničí. Je profesorem islámských a středovýchodních studií na Univerzitě Brandeis. Přispívá do deníků The Independent and The New York Times.

Spolupracoval na několika filmech a v roce 1992 obdržel cenu Edwarda R. Murrowa za nejlepší televizní dokument o zahraničních událostech. V říjnu 1992 působil jako organizátor Výboru pro lidská práva Iráckého národního kongresu.

James J. Zogby

Zakladatel a prezident Arab American Institute (AAI). Tato organizace slouží jako politická a politologicko výzkumná složka pro arabsko-americkou komunitu.

Od roku 1985 vede arabsko-americké snahy o zajištění politického zplnomocnění v USA. Díky registraci voličů, vzdělání a mobilizaci se AAI podařilo posunout Američany arabského původu do politického hlavního proudu.

Tip: Informace o dalších osobnostech, které zavítají na Forum 2000 si přečtete ZDE

 

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama