reklama

Olbrychski se na cenu cítí mladý

Praha - Dvaašedesátiletý herec Daniel Olbrychski do Prahy přijel uprostřed čerstvého skandálu polské politické scény.

Ještě ve čtvrtek večer si vychutnával potlesk po představení Krále Leara ve varšavském Národním divadle, pak ho do Prahy autem dovezla manželka. A v pátek v poledne už odpovídal na otázky novinářů na pražském Febiofestu.

Místo obdivu českého publika ovšem herec známý z filmů Andrzeje Wajdy plamenně řečnil proti polským politikům. "Jde o hloupost polské politické scény, na kterou jsem nemohl nereagovat. Týká se to lustrací, které u nás zase vzali do rukou politici," vysvětluje.

"Byl odhalen jeden polský herec, který prý spolupracoval s polskou státní bezpečností a donášel i na mě, když jsem byl v polském disentu."

Přitom odmítá, že by mu kolega ublížil, skandál považuje za další bublinu na polské politické scéně. "Církev, intelektuály ani umělce se nepodařilo rozkmotřit ani komunistickým vůdcům a nepodaří se to ani těm současným," prohlašuje.

Olbrychski vzpomínal i na další skandál. Se šavlí v ruce se vydal na výstavu fotografií nazvanou Nacisté. Na fotografiích byla zachycena řada světových herců včetně Olbrychského - v nacistických uniformách, ve kterých zrovna hráli.

"Její kreténské motto znělo: Je cosi svůdného v nacistické uniformě, když si ji největší herci světa tak rádi oblékli," citoval Olbrychski posměšně. A protože prý bylo k výstavě, s jejímž konceptem nesouhlasil, třeba přitáhnout pozornost médií, vypravil se tam se šavlí, kterou fotografie rozsekal. "Vypukl skandál a výstavu zavřeli," uzavřel spokojeně další ze svých historek.

Vzpomínal i na papeže Jana Pavla II. a na blížící se výročí jeho úmrtí. "Znali jsme se dobře, byl jsem mnohokrát jeho hostem, pouštěli jsme mu Wajdova Pana Tadeáše a při jeho pohřbu jsem přestal navždycky s alkoholem i cigaretami," dodal.

Olbrychski ovšem do Prahy přijel především proto, aby tu na Febiofestu přebral cenu Kristián za celoživotní přínos. "Nejsem na tuhle cenu ještě moc mladý?" vtipkoval s novináři. "Herci vždycky radši dostávají ceny za konkrétní role."

V jeho případě jich bylo opravdu hodně. Během více než čtyřicetileté herecké kariéry si zahrál mimo jiné v Plechovém bubínku, v Nesnesitelné lehkosti bytí či ve velkofilmech Pan Tadeáš a Lazebník sibiřský.

Nejčastěji ale pracoval s  Wajdou. "V jeho filmech jsem měl třináct velkých rolí. A ještě to asi není konec, Andrzej je ve skvělé formě," dodal. "Úděl režiséra je těžký. Musí nás herce zároveň hluboce milovat a pořádně kritizovat."

Pak se rozpovídal o Wajdově režijní metodě. "Základní důraz klade na volbu herce. Nemá přesnou představu, vybírá si spíš inspirující osobnosti, které dokážou roli dál rozvinout. Chce být překvapován."

Naposledy si Daniel Olbrychski zahrál v roce 2005 ve francouzském thrilleru Hledejte Anthonyho a v Zanussiho snímku Persona non grata; jinak se v poslední době objevuje spíše v polských televizních seriálech. Unavený si ale nepřipadá protože "herec má odpočívat až v hrobě".

Od ceny za celoživotní dílo pak volně přešel k cenám sportovním a Česko nazval nejen mocností světového tenisu a hokeje, ale ve všech ohledech lepší zemí než je jeho rodné Polsko. "Vždycky když přejíždím tu hranici, říkám si - zase jsou lepší."

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama