ODS: Kalouskovo řešení znamená pokles životní úrovně
Ekonomický expert ODS Martin Kocourek reaguje na návrhy TOP 09
Praha - Miroslav Kalousek možná zachrání rozpočet, ale poškodí ekonomické vyhlídky země. Tak hodnotí Kalouskův úsporný plán Martin Kocourek, autor ekonomického programu ODS.
„Prosperita České republiky je postavena na třech pilířích, jejich provázanosti a vyváženosti. To znamená, na současném růstu ekonomiky, na současném růstu životní úrovně a ozdravení veřejných financí. Z našeho pohledu TOP 09 vsadila pouze na odstranění rozpočtových problémů, ale za cenu podvázání ekonomického růstu a poklesu životní úrovně. Takže v tomto ohledu se lišíme," vysvětluje Kocourek.
A.cz: TOP 09 vyřeší přednostně největší problém a pak přece může začít s něčím dalším?
Kdybych to ještě zjednodušil, tak TOP 09 přistupuje k problému rozpočtu z pohledu účetního, kdežto ODS z pohledu národohospodářského. Z mého pohledu pak plán TOP 09 je spíše měkkým pobankrotovým programem, který bude aktuální v případě vítězství ČSSD ve volbách někdy kolem roku 2014. Ale to už by realizoval pravděpodobně spíš Mezinárodní měnový fond než TOP 09. ODS jiný program pro období od roku 2010 a pokud se uskuteční, pak nebude třeba plány TOP 09 reflektovat. Už nebudou aktuální.
Miroslav Kalousek z TOP 09: |
Jiří Havel z ČSSD: |
A.cz: Sociální demokraté chtějí zachovat či zvýšit sociální dávky, aby podpořili poptávku, TOP 09 je chce seškrtat, aby zachránila rozpočet. A obojí má pomoci proti krizi. Vy tedy doporučujete sociální dávky neměnit a nechat vše, jak má být?
TOP 09 chce sociální dávky zredukovat o 10 procent. My říkáme, ať se objem sociálních dávek zmrazí. To znamená nezvyšovat, ale ani nesnižovat. Nicméně na druhé straně chceme v systému sociálních dávek a podpor odstranit plýtvání a všechny jevy, které plynou z neadresnosti dávek. Na dávky a jejich objem se nemusí v každém případě a za každou cenu sahat. Na druhé straně je mají dostávat ti, kteří je skutečně potřebují, a nikoliv aby je zneužívali lidé, kteří na ně za normálních okolností nárok nemají.
A.cz: Jinými slovy, vy prosazujete to, aby se jak u sociálních dávek, tak u jiných státních výdajů se dohlédlo na jejich efektivitu.
Přesně tak. A myslím, že ta opatření, která my navrhujeme, to znamená, určité omezení, zastropování, nebo případně u běžných výdajů státu snížení o pět procent, vyvolají tento efekt. Jednotlivé resorty se budou muset podívat do střev svého rozhodování a svých programů. Každý bude hledat úspory zejména sám u sebe. Protože pokud to budeme chtít nadiktovat shora, tak se to většinou mine účinkem.
A.cz: Česká vláda v principu může udělat pro ekonomické oživení jen velmi málo, protože ekonomika musí čekat na zahraniční poptávku. Máte i přesto plán pro návrat prosperity?
Určitě nezvedneme podnikům a lidem daně. Protože pokud jim necháme peníze v kapsách, tak budou mít větší prostor pro svůj rozvoj. To znamená, že budou investovat peníze, které nebudou muset zaplatit ve vyšších daních. A tím pádem by se měly opět rozjet ať už stavební trh, nebo v případě podniků průmyslová výroba.