reklama
 

Odpovědi Milana Jiráska

On-line - Olympijské hry Česku pomůžou; přinesou věhlas, turistický ruch a také peníze od investorů, tvrdí český olympijský boss. Souhlasíte?

Foto: Ondřej Besperát

Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Milan Jirásek platí za hlavního zastánce olympiády (nejen) v Praze. Dvěma hlavními Jiráskovými argumenty pro konání her je prestiž a prospěch pro město i celou zemi.

"Metropole má na to, hry uspořádat. Městu přinese taková akce věhlas, turistický ruch a také finance od investorů. Navíc se díky olympiádě stihne dobudovat dopravní a sportovní infrastruktura. Kandidatura na olympijské hry je dlouhodobým projektem, který pro naši zemi může být velmi prospěšný," tvrdí.

Milan Jirásek byl hostem Duelu na Aktuálně.cz. Utkal se se svou názorovou oponentkou - pražskou zastupitelkou Markétou Reedovou.

V Duelu si oba mohli dávat ty nejnepříjemnější otázky, aniž by jejich debatu usměrňoval moderátor.

V čase, kdy Milan Jirásek čekal (v tříminutové lhůtě) na odpovědi od soupeřky, mohl odpovídat i na Vaše otázky.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:01Autor: jiří

Otázka: Pana předsedo jste pro referendum celorepublikové nebo jenom pražské ?

Milan Jirásek: Ani jedno z nich mi nevadí. Jen mám obavu, zda si hlasující mohou prostudovat podrobně všechny dokumenty a analýzy, aby se správně rozhodli.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:04Autor: Miroslava Kadlecová

Otázka: Myslíte, že Olympiáda v Praze nebude národní ostudou?? Protože, když se podíváte na naší situaci teď, kdy v republice nefunguje skoro nic, tak si myslím, že by to byl slušný trapas a opět bychom promrhali, jako už je v naší republice normálem, spostu peněz...

Milan Jirásek: Nemohu s Vámi souhlasit, netoužím po pomníku. Perfektní projekt s reálnými čísly včetně přesného určení dalšího využití všech staveb je základem úspěchu. Hotely se kvůli Olympiádě nemusí stavět žádné, bude jich v té době dostatek. Starají se o to privátní investoři.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:09Autor: Pražák

Otázka: Tak si mmyslím, že jak Vy, tak primátor Bém chcete po sobě zanechat "pomník" ať to stojí co stojí. Náklady budou daleko vyšší, než udáváte, mj.nutno dobudovat i rozsáhlou síť hotelů pro návštěvníky. Další využití bude sporné, protože po OH nebude co nabídnout ve srovnatelném rozsahu a atraktivitě.

Milan Jirásek: Na pomníky si nepotrpím. Hotely v době Olympiády budou určitě v potřebném počtu - starají se o to privátní investoři. Přesný plán využití všech objektů po Olympiádě je základním přepokladem úspěšnosti olympijského projektu.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:10Autor: Jelínek Stanislav

Otázka: Nepotřebovali byste spíš ledovou
sprchu, aby jste začali myslet?
Na důchody není, na školy není,
na zdravotnictví není, na silnice
není a na takový nesmysl peníze
budou? Zaplaťte to ze svého.

Milan Jirásek: Ledovou spechu si dávám denně i bez Vaší rady. Kdybych měl dostatek peněz, rád bych je osobně do Olympiády investoval, protože to bude investice vysoce návratná.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:11Autor: Petr PATRYK

Otázka: Pane Jirásku,
dovedete si představit, že by pořádání Olympiády měla na starosti soukromá firma bez státních garancí apod.? Já se domnívám, že by to žádná firma nevzala, což je pro mě znakem toho, že jde o prodělečný byznys. (Nehledě na to, že soukromé firmy dělají vše o 100% efektivněji.)

Milan Jirásek: Podle olympijské Charty musí být pořadatelem Olympijských her určité město. Další organizace záleží jen na něm.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:16Autor: Lukáš Kraus

Otázka: Vážený pane Jirásku, uznáváte perspektivnost znalostní ekonomiky, investic do vzdělávání, investic do lidí, nebo spíše fandíte betonu a primitivizaci společnosti v dnešních globálních souvislostech? A další otázka: Existuje ještě ideál OH před OH v Pekingu? Komerce x ideál sportu:-)

Milan Jirásek: Všechny hodnoty, o kterých mluvíte, jsou skutečně v současném světě ohrožovány. Je na nás všech, abychom je ze všech sil bránili v duchu Olympijské Charty.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:18Autor: Josef Torok

Otázka: tato země je zbídačená, nejsou na nic finance,krom peněz polsanců. Nejsou penize na důchody, léky, zdarvotnictví,dálnice. Na nic a vy chcete zadlužit kvůly 10 dnům zemi ještě víc,to se rovná vlastizradě. Olympiádu můžou dělat země které mají peníze a umí s nimi hospodařit. To nejsme my.

Milan Jirásek: Také mě spousta věcí v naší společnosti štve, ale Vy jste až příliš velký skeptik.Co navrhujete? Sedět na zadku a nadávat? Jsem naprosto přesvědčen, že Olympijské hry by byly pro ČR velkým přínosem.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:18Autor: pablo

Otázka: Je olympiáda společným zájmem pro radnici i taxikáře?

Milan Jirásek: Musím se zeptat taxikářů. Radnice jistě s Vaším názorem nesouhlasí.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:18Autor: pablo

Otázka: Je pražská radnice neúplatná? Prosím neodpovězte pouze ironickým úsměvem.

Milan Jirásek: V to doufám.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:20Autor: Jan Sláma

Otázka: Co byste říkal, kdyby referendum bylo vypsáno s následující otázkou: Souhlasíte s tím, aby každý pracující člověk zaplatil 55000 Kč na pořádní olympijských her? Vycházím z velmi reálného 2,5 násobku zvřejněné částky a 5,5 milionu pracujících, t.j. odvádějících daně.

Milan Jirásek: Takto nesmyslně jistě otázka v referendu znít nebude.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:21Autor: Daniel

Otázka: Myslíte si, že po LOH v Londýně má šanci pořádat hry zase stát z Evropy?

Milan Jirásek: Šance je určitě menší, ale zcela vyloučeno to není. Evropských členů mezinárodního olympijského výboru je mnoho.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:21Autor: Jiří

Otázka: Vážený pane Jirásku,podle informací p.Béma v ČT by náklady a výnosy olympiády měly být téměř shodné.Kdo konkrétně bude zodpovědný za případný prodělek,který rozhodně nejde vyloučit? Spoléhat na to,že to "vyrovná" stát=my všichni,je v době,kdy nás čeká přechod na Euro a tvrdé reformy,dost provokující

Milan Jirásek: Odpovědnost za ekonomický výsledek Olympiády bude na organizačním výboru.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:26Autor: Milan Včelička

Otázka: Vážený pane, máte výsledky využití olympijské infrastruktury z posledních olympiád ? Zveřejníte je ? Kolik počítáte na ochranu sportovců a návštěvníků VIP. Kdy zveřejníte i tyto náklady?
Londýn zatím přiznává trojnásobné zvýšení prezentovaných nákladů a to je bez naší korupce. Kolik přiznáte Vy?

Milan Jirásek: Všechny studie, rozbory a analýzy jsou obsaženy v Tisku pro zastupitelstvo hl. m. Prahy a bude od zítřka volně k dispozici v plném znění na internetových stránkách www.praha-město.cz a wwww.praha.eu. Tam najdete veškeré podrobnosti na které se ptáte.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:29Autor: Petr Koukolik

Otázka: Zajimalo by me proc by se statni penize mely nalevat do Prahy? Nerikejte lzi, ze investice pujdou i do ostatnich regionu. Jestli bude potreba vylepsit infrastrukturu pro olympiadu, pak dostane prednost pred projektem z druheho konce republiky. I tak velka mesta dostavaji v prepoctu na obyvatele vic.

Milan Jirásek: Pro Olympijský projekt bude připraven samozřejmě i podrobný projekt rozvoje sportovní infrastruktury i v ostatních krajích ČR. V hrubých rysech je již zpracován. Je to předpoklad úspěchu, aby se benefit z konání Olympijských her rozprostřel po celé republice.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:37Autor: Karel Skala

Otázka: Jak to chcete zaplatit?Londyn uz dnes prekrocil rozpocet 4x a dostal se na 380 miliard.Vy pocitate se 130 miliardami plus secundarni vydaje na infrastrukturu.Nemalujete nam med kolem huby,aby se zas nekdo napakoval?

Milan Jirásek: To jsem nespočítal já, ale renomovaná společnost PriceWaterhouseCoopers. Expertům, kteří jejich analýzy prověřovali, se naopak zdála jejich čísla nadhodnocená.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:38Autor: Martin Kusý

Otázka: Vážený pane Jirásku, neobáváte se, podobně jako já, že veškeré dosavadní finanční odhady nákladů na pořádání olympiády jsou hrubě nedoceněné? Obávám se, že finální účet by byl několikanásobně vyšší než odhad a nikdo by za to nenesl odpovědnost, jako obvykle.

Milan Jirásek: viz. předchozí odpověď.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:41Autor: Petr

Otázka: A co bude s tolika stadiony po LOH ? /viz Strahov, Sazka arena, atd. / Neřekl bych, že je český národ až tak sportovní, aby se kvůli megalomanskému projektu zničila specific. atmosfera Prahy. Ostatně, zatím provedené ankety mluví zcela jasně ! Petr

Milan Jirásek: Všechno musí být dokonale využito, jinak projekt nemá u členů mezinárodního ol. výboru šanci na úspěch. Ve sportovních halách by se během Olympiády sporty vystřídaly, takže jich není až tolik potřeba a ty, které se postaví by sloužily po Olympiádě jako veletržní. Je to v souladu se záměrem Prahy vybudovat moderní veletržní areál.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:41Autor: kritik

Otázka: Nemyslíte, že naše republika by měla investovat do zanedbaných silnic, ulic a úklidu v Praze když už by na to měla spíš než do megalomanských OH?

Milan Jirásek: Myslím, že by měla investovat do všeho.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:43Autor: Dan

Otázka: Myslite si ze olympijske hry jsou v dnesni dobe neco vic, nez jen velky byznys? Ma poradani her v Praze i jiny smysl, nez ze na tom nekdo vydela, pripadne zviditelni?

Milan Jirásek: Olympijské hry jsou samozřejmě také business, jinak by si na sebe nevydělaly. Ale rozhodně to není jejich prvotní smysl.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:48Autor: Liberec

Otázka: Jestli mohu k Liberci, tak se pokousel kandidovat ,jestli se nepletu min 3x!!! a vse to stalo mesto dost penez, vice nez byl puvodni zamer, zucastnit se a vyhrat.Po zkusenostech s letosni zimou se obavam i o rok 2009, jiste vite ze se letos ani Jiz"50" nejela. Budte realista!!!

Milan Jirásek: Když se pořadatelem MS v lyžování pro rok 2007 stalo Sapporo, byli jsme všichni smutní a přiznám se, že jsem očekával, že další zájem Liberce velice ochladne. Podněty k další kandidatuře byly spíše ze zahraničí, Liberec si totiž získal velké sympatie. Osud přál tomu, že v letošní podivné zimě pořádaly MS Japonci a Liberec bude spoléhat na to, že v roce 2009 se tahle situace nebude opakovat. V současné době je možno i při špatných povětrnostních podmínkách zajistit dostatek technického sněhu pro skoky a běžecké tratě jsou vedeny v krátkých okruzích a smyčkách, takže je možno také technicky zasněžit. Samozřejmě, když bude alespoň trochu mrznout.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:52Autor: Merkéta Reedová

Otázka: Byla někdy v historii LOH pořadatelem země, která by měla stejné parametry jako ČR. To znamená: velikost, počet obyvatel, HDP na hlavu a nepřítomnost moře?

Milan Jirásek: Hned mohu například jmenovat Řecko, protože moře není pro pořádání Olympiády žádnou podmínkou ani výhodou. Při české olympiádě by jachtařské soutěže probíhaly na Lipnu, což je od Prahy asi 200 km, nesrovnatelně blíže než to bude v Číně nebo jak to mělo být v Paříži atd.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:53Autor: Vojta

Otázka: Dobry den pane Jirasku! z jakeho duvodu se mluvi neustale jen o Praze, kdyz by to byla ceska olympiada? nedomnivate se, ze obecny prinos by byl prave v tom, ze by nektere casti byly presunuty i do regionu(treba dokonce i na Moravu!!!)? Praha je preci velikostne neschopna sama takovouto akci pojmout.

Milan Jirásek: Pokud se mluví jen o Praze, vůbec to neodpovídá zpracovanému projektu. Do Olympiády musí být nutně zapojena celá ČR. To stále zdůrazňujeme.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:57Autor: Cuba

Otázka: Beztak nemáme šanci vyhrát. Lipsko minule neuspělo a myslím si že jsou Němci daleko před námi. MOV nesvěří OH ubohým Čechům. To radši těm Němcům. A co Rusko a jiné země? Těm se nevyrovnáme... Nemáme peníze z ropy, ale těžce vydřené...

Milan Jirásek: Česká republika je a zejména bude součástí celoevropského ekonomického prostoru, což cela mění dosavadní ekonomické pojetí. Vůbec nejsme ubozí češi a ostatním se jistě vyrovnáme a mnohé předčíme.

Odpovězeno: 21. 03. | 12:59Autor: K.Prachař

Otázka: Myslíte si, že náklady při kandidatuře Londýna nepočítala renomovaná společnost a stejně jsou již teď, podle oficiálních zdrojů, mnohem vyšší.

Milan Jirásek: Na včerejším workshoopu v Praze referovali dva přední londýnští odborníci. Jejich vysvětlení zvýšených nákladů spočívá v tom, že se projekt stále rozšiřuje a je snaha tak z Olympiády co nejvíce z hlediska rozvoje Londýna vytěžit.

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama