reklama

Obrazem: Královnin milovaný hrad v plamenech. "Strašný rok" ukazuje i seriál Netflixu

Před 30 lety, 20. listopadu 1992, vypukl na hradě Windsor, který býval královniným víkendovým sídlem, rozsáhlý požár. Oheň zničil více než stovku místností v komplexu. Windsor má sice svůj vlastní hasičský sbor, ten ale brzy zjistil, že na požár sám nestačí.

V roce 1992 vypukl v zámku Windsor, který slouží jako letní sídlo britské královské rodiny, rozsáhlý požár. Do provozu byl uveden po rekonstrukci až 17. listopadu 1997. Prohlédnout grafiku
V roce 1992 vypukl v zámku Windsor, který slouží jako letní sídlo britské královské rodiny, rozsáhlý požár. Do provozu byl uveden po rekonstrukci až 17. listopadu 1997. | Foto: Profimedia.cz

Ničivý požár byl pro nedávno zesnulou královnu Alžbětu II. poslední ranou v jejím "annus horribilis" - strašném roce, jak jej nazvala o pár dní později při projevu u příležitosti 40. výročí od korunovace. Rodina se v roce 1992 potýkala s bulvárními skandály, rozvody i s nejistou rolí monarchie v nadcházejících desetiletích. 

Z Windsoru se podařilo zachránit většinu uměleckých děl. Například gotický sál svatého Jiří však téměř kompletně lehl popelem. Rekonstrukce hradu byla velmi nákladná a královská rodina kvůli ní musela mimo jiné otevřít Buckinghamský palác veřejnosti, aby na ni získala prostředky. 

Diváci seriálu Koruna si mohou událost připomenout v jeho páté řadě, kterou Netflix právě vysílá. 

reklama
reklama
reklama