reklama

O nové tsunami by se dověděl jen někdo

Ton Sai / Walagedara - Když před rokem udeřily v Asii vlny tsunami, přišly bez varování. Výstražný systém není dobudován ani dnes.

Foto: Reuters

"Příště budeme lépe připraveni," tvrdí Fatima Tchamnakla a ukazuje na dvě věže, které se tyčí na pláži v thajské vesničce Ton Sai na ostrově Pchi Pchi a jsou součástí nově vybudovaného systému varování před blížícím se tsunami. Právě tudy se zhruba před rokem ničivá vlna přehnala a nechala za sebou zástupy mrtvých.

Ale raději nemyslíme na to, jestli bude systém funkční, když se to stane znovu," dodává pětatřicetiletý obchodník, který je přesvědčen, že stejná katastrofa se již nemůže opakovat.

Speciál Po stopách tsunami NAJDETE ZDE.

Ve chvíli, kdy se obrovská vlna 26. prosince loňského roku hnala k pobřeží jedenácti zemí jihovýchodní Asie, místní obyvatele a turisty, kteří si zrovna užívali na pláži, nikdo nevaroval. Právě absence varovného systému měla za následek hrozivý počet obětí.

Chybějí peníze

Většina zasažených zemí buduje nejrůznější systémy včasného varování. Systém v celém Indickém oceánu by však měl být připraven až od poloviny příštího roku. Na jeho dobudování zatím stále chybějí finanční prostředky.

Nejvíce postižená Indonésie zahájila v polovině listopadu první fázi budování vlastního varovného systému. Ten se skládá z bójí a snímačů, které přinášejí data z mořského dna kolem největšího indonéského ostrova Sumatra.

Zhruba stovka seizmografů navíc přes satelit odešle data o případném zemětřesení na některém místě souostroví. Informace poté zpracuje speciální centrum a rozešle je na mobilní telefony i na pevné linky místních obyvatel.

Nejdál je Thajsko

Problémy má Indie. V říjnu vláda schválila vytvoření centra pro varování ve městě Hyderabad, které však nebude provozuschopné dřív než za dva roky.

PŘEČTĚTE SI: Rok po tsunami: V bídě žijí miliony lidí

Nejdál s budováním výstražného systému je Thajsko. V šesti jižních provinciích, které ničivé tsunami zasáhlo nejvíce, již stojí celkem 36 věží, které jsou součástí varovného systému. Dalších 26 se na pobřeží Andamanského moře objeví příští rok v březnu.

Shromažďovaná data se scházejí ve špičkově vybaveném centru pro přírodní katastrofy v Bangkoku. "Jsme schopni vysílat pro všechny televizní a rozhlasové stanice v Thajsku," řekl BBC zástupce ředitele thajského varovného střediska Anutat Bunnag. "Každá stanice v případě pohromy ukončí své normální vysílání a přepne na nás. Jsme také schopni poslat výstražné sms na všechny mobilní telefony," vysvětluje.

Klíčový je "poslední kilometr"

Experti ale upozorňují, že klíčovou součástí varovného systému je právě "poslední kilometr", ten, který zpráva o blížící se katastrofě musí urazit do příslušné odlehlé rybářské vesnice.

Na Srí Lance kvůli tomu rozvíjejí malé komunitní projekty ochrany před tsunami. Takový systém se zkouší ve vesnici Walagedara.

Podrobnosti najdete v článku I drátky mohou zachránit život

Jednoduchý systém by měl zajistit, aby se varování dostalo k obyvatelům jednotlivých vesnic.

"Zatím se zdá tento systém vyhovující. Do konce prosince chceme podobné plány dokončit i pro další vesnice na jihozápadním pobřeží Srí Lanky. Jde nám v první fázi především o místa, která jsou hojně navštěvována turisty. Například o Unawatunu, Cogalu a podobně," uvedl pro Aktuálně.cz Sarath Weerawarnakula, ředitel Ústavu geologického výzkumu na Srí Lance.

#reklama

reklama
Doporučené recepty
    reklama