reklama

O čem jedná Putin Praze

Praha - Ruský prezident Vladimir Putin jedná s Václavem Klausem především o rozvoji česko-ruského obchodu a o energetickém zásobování České republiky. Uvnitř: ON-LINE

Žádné mezinárodní dohody z jejich jednání ale nevzejdou. Podepsána budou jenom dvě memoranda a jedna rámcová úvěrová smlouva.

První dokument podepíšou za přítomnosti obou prezidentů český ministr průmyslu a obchodu Milan Urban a vedoucí ruského úřadu vlády Sergej Naryškin. Rusko a Českou se jím zavážou k výměně informací a spolupráci při zakládání a fungování průmyslových zón.

Obsahem dalšího memoranda je spolupráce při likvidaci mimořádných situací a spolupráce v oblastech požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Podepíší ho náměstci českého ministra vnitra a ruského ministerstva civilní ochrany.

S Paroubkem o plynu

Třetím dokumentem bude úvěrová smlouva pro financování vývozu z České republiky do Ruska. Ten podepíší zástupci České exportní banky a ruské Vněšekonombanky.

Jednání obou delegací budou doprovázat také podpisy kontraktů se soukromými firmami. Brněnská společnost ALTA postaví na Urale lakovnu za téměř miliardu korun. Velkou zakázku získá také strojírenská společnost ČKD Nové Energo.

Zítra se ruský prezident setká s premiérem Jiřím Paroubkem a s předsedy Senátu a Poslanecké sněmovny. Premiér Paroubek chce nastolit otázku dodávek zemního plynu a ropy do Česka po roce 2013, kdy vyprší současné kontrakty.

Česko je na ruském plynu závislé. Z Ruska odebírá tři čtvrtiny své spotřeby. Zbytek dodávek pochází z Norska, jenom jedno procento pokrývá vlastní těžba na jižní Moravě. 

Přeměna ropovodu za šest miliard

Jednat by se mělo také o záměru ministerstva průmyslu a obchodu, které uvažuje o přeměně ropovodu Ingolstadt Kralupy na tranzitní ropovod, kterým by mohla téct ruská ropa do západní Evropy. Ministr Milan Urban bude o této myšlence diskutovat s vedoucím úřadu ruské vlády Sergejem Naryškinem. Jejich mimořádné setkání bylo domluveno dnes odpoledne.

Ropovod z bavorského Ingolstadtu byl vybudován v devadesátých letech proto, aby se snížila závislost Česka na ruských dodávkách z ropovodu Družba.

Pro Českou republiku by podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Iva Mravinace bylo "otočení" ropovodu výhodné. Česko by se totiž stalo strategickou tranzitní zemí. Patřily by mu navíc vysoké tranzitní poplatky. Nevýhodou jsou podle Mravinace vysoké náklady na přestavbu. Dosáhly by přibližně 6 miliard korun.

Investovat do svých zařízení by musely také některé rafinérie. Nejsou totiž připraveny na vysokosirnou ruskou ropu. Podle mluvčího Mravinace je proto záměr ministerstva teprve ve stádiu projednávání.

Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů upozorňuje, že záměr ministerstva průmyslu zohledňuje jenom krátkodobý zisk. "Ministerstvo neuvažuje dlouhodobě a strategicky. Česká republika by měla spíše usilovat o maximální diverzifikaci energetických zdrojů," míní Kratochvíl.

K diverzifikaci zdrojů vyzvalo podle Kratochvíla Českou republiku také sousední Polsko. To by chtělo s Českem spolupracovat i při prosazování bezpečnostních garancí v energetické politice. Zájem z české strany prý ale zatím nebyl nijak výrazný.

Po dnešním podpisu smluv se Putin odjede ubytovat do hotelu, aby se večer na Hrad znovu vrátil na státní večeři, kterou pro něj uspořádá český prezidentský pár.

Zítra zahájí Putin oficiální program na Olšanském hřbitově, kde spolu s Klausem uctí památku padlých ruských vojáků.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama