reklama

Nutnost moderní zahrady? Solární sprcha!

Máte velkou zahradu a na ní bazén? Pak by vám tam neměla chybět ani solární sprcha. Je skvělým prostředkem pro osvěžení, navíc se pod ní můžete rychle opláchnout předtím, než vstoupíte do bazénu i poté, co z něj vylezete.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Hawaj.cz
Hawaj.cz | Foto: Komerční sdělení

Proč právě solární sprcha?

Solární sprchu může mít na zahradě každý. Zabere jen trochu místa, není nijak náročná na provoz, poskytne tolik vysněné osvěžení v parných dnech.

Víte, že její provoz vás skoro nic nestojí? Budete potřebovat jen vodu, o zbytek se postará solární energie.

Náš tip: Solární sprcha najde své uplatnění i na zahradě bez bazénu. Kde jinde se osvěžit?

Jak solární sprchu vybrat?

Tělo sprchy se vyrábí z plastu nebo hliníku a funguje jako zásobník vody a solární kolektor. Sluneční záření tedy přemění na jiný druh energie a ohřeje vodu. V letních dnech vystoupá teplota vody až k 60°C, proto bývá součástí sprch také mísící baterie, která vám umožní zvolit teplotu dle svých představ. Jaké druhy solárních sprch jsou na trhu k mání a na co si dát při výběru pozor?

Typ solární sprchy

První otázkou, kterou je třeba si položit, je jaký typ sprchy chcete? Pevnou nebo přenosnou?

Na zahrádkách se většinou setkáte s pevnou solární sprchou, která se instaluje do pevné podložky. Má větší zásobník na vodu a oplach na nohy, je bytelnější, ale samozřejmě také dražší.

Přenosná solární sprcha má odlehčenou konstrukci, stačí jí zajistit přívod vody. Snadno se skládá, můžete ji přemisťovat z místa na místo. Má ale menší zásobník na vodu, není tak kvalitní a často u ní chybí oplach na nohy.

Jaký zvolit objem zásobníku na vodu?

Rozpětí je široké, proto si položte otázku, kolik lidí ji bude používat. Na rychlou sprchu 2 osob stačí 8 litrů, pro rodinu je minimum 20 litrů. Pokud ji bude používat víc osob, raději sáhněte po sprše se zásobníkem o objemu 40 litrů.

Kam sprchu umístit a jak o ni pečovat?

Abyste sprchu využili na maximum, je třeba dobře vybrat místo, kam ji umístíte a dobře se o ni starat. Ideální je umístit sprchu tam, kde sluníčko svítí většinu dne, a kde je závětří. Důležité je zajistit i odtok vody.

Během teplých dnů pravidelně měňte vodu, aby se v ní nemnožily bakterie a nezačal se uvnitř sprchy usazovat vodní kámen.

Co dalšího u solární sprchy oceníte?

  • Ověřte si, že je sprcha stabilní a neshodí ji třeba slabý vánek.
  • Možná oceníte polohovací sprchovou hlavici.
  • Mísící hlavice, abyste si mohli pustit vodu o teplotě dle svých potřeb.
  • Některé solární sprchy mají ještě druhý kohoutek, většinou pod mísící baterií, pro oplach nohou.
Müllerova vila ve Střešovicích je světový unikát. Bez Masaryka by možná nevznikla | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama