reklama

"A pak byl na mně." Modelky odkryly sexuální zneužívání, týkalo se i náctiletých

Modeling zažíval své nejatraktivnější období v 80. a 90. letech, kdy se mnoho mladých dívek toužilo stát obdivovanými supermodelkami. Nový britský dokument ale ukazuje odvrácenou stranu kariéry v módním průmyslu. Několik bývalých supermodelek v něm vypovídá o sexuálním zneužívání od svých agentů.

Mladé modelky spoléhaly na své agenty, ti je sexuálně zneužili.
Mladé modelky spoléhaly na své agenty, ti je sexuálně zneužili. | Foto: iStock

Bývalé modelky Carré Otisová, Shawna Leeová, Jill Doddová a další se v novém dokumentu Scouting for Girls: Fashion’s Darkest Secret review svěřují, že se v 90. letech staly oběťmi sexuálního zneužívání od svých agentů. Třídílný seriál uvádí britský televizní kanál Sky Documentaries. 

Ženy vyprávějí v podstatě totožné příběhy. Byly osamocené a izolované v cizích zemích, potřebovaly práci a byly závislé na agenturách, které jim zprostředkovávaly kontakty, ubytování a peníze. Když šéf agentury projevil zájem, cítily vděk. Laskavé povídání, vyplakání se na rameni a vyjádření podpory se jemně a pomalu vyvinuly do návrhu zůstat přes noc. "A najednou byl na mně," popisují zlomový okamžik bývalé modelky, které také často používají slovo "zničená". 

Britská investigativní novinářka Lucy Osborneová v třídílném dokumentu odkrývá zneužívání třináctiletých, čtrnáctiletých a patnáctiletých dívek čtyřmi konkrétními modelingovými agenty, kteří v 80. a 90. letech prakticky ovládali módní průmysl. 

Ženy obviňují zakladatele agentury Elite Model Management a otce fenoménu supermodelek Johna Casablancase, Clauda Haddada, ředitele evropské divize též společnosti Géralda Marieho a ředitele mezinárodní modelingové agenty Karin Models a zakladatele společnosti MC2 Model Management (kterou mimo jiné financoval obviněný sexuální delikvent Jeffrey Epstein, pozn. red.) Jeana-Luca Brunela. Gérald Marie je z nich jediný stále naživu, obvinění ze zneužívání ale odmítá.

Bývalá americká modelka Jill Doddová v dokumentu dokonce vzpomíná na běžnou praxi, kdy agentury "představovaly" své modelky bohatým mužům, již si je vybrali z nabídky za obrovské peníze. Oběti v současné době usilují o to, aby před francouzský soud postavily alespoň Géralda Marieho.

Mohlo by vás také zajímat: Modeling je někdy krutý, je to dřina. Když jsem nepracovala, nebylo na jídlo (6. 10. 2021)

Je to o tom tvrdě dřít a být ve správný čas na správném místě, diktát krásy byl přísnější než dnes, říká modelka Tereza Maxová. | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama