Nové 3D Tv mohou ublížit. Chraňte hlavně děti
Nová televize, samozřejmě 3D, možná udělá parádu v obýváku, ale vašim očím nejspíš neprospěje. Oční lékaři totiž tvrdí, že tyto televize kazí zrak.
Nová televize, samozřejmě 3D, možná udělá parádu v obýváku, ale vašim očím nejspíš neprospěje. Oční lékaři totiž tvrdí, že tyto televize kazí zrak.
Lidské oko je akomodací (přizpůsobením) na 3D technologie silně namáháno, což může poškodit zrak a vyvolat zdravotní obtíže včetně únavy očí, bolestí hlavy, závratí a malátnosti nebo nevolnosti. Vůbec nejvíc prý 3D technologie může zasáhnout oči malých dětí, jejichž zrak ještě není plně vyvinut.
Neuvidíte nic
Oftalmolofové proto varují před nákupem 3D obrazovek a častým sledováním 3D filmů pomocí speciálních brýlí.
Technologie 3D divákům nabízí trojrozměrný obraz, takže jej umožňuje vidět v celé hloubce. K tomu se využívají různé metody. Jeden způsob zajišťuje rozdělení obrazu pro levé a pravé oko různou polarizací světla, jiný prostřednictvím barevného odlišení.
Mnozí po těchto technických hitech touží, aniž by věděli, že nejsou schopni trojrozměrný obraz pojmout a možná neuvidí vůbec nic "extra". Každý desátý člověk není vůbec schopen vybavit 3D efekt a v 3D kině, nebo při pohledu na 3D film vidí jen klasický dvojrozměrný obraz.
Bude vám zle?
Ostatní sice 3D obraz vidí, ale po určité době začnou pociťovat nevolnost, bolest hlavy a pocit nepohodlného vidění.
"Stereoslepota, tedy úplná neschopnost vybavit si 3D vjem vzniká u lidí s těžkou tupozrakostí, u jednookých a u lidí s výrazným šilháním. Bolesti hlavy, pocit na zvracení a bolesti očí mívají lidé s méně závažnými poruchami," říká říká MUDr.Josef Hycl, CSc., oční mikrochirurg kliniky DuoVize.
Problémy vznikají zejména při rychlých 3D akčních filmech. Výzkumy z USA ukazují, že obtíže může mít 20 až 50% obyvatel.
Malá rada pro brýlaté: Noste při sledování 3D filmů 3D brýle co nejblíže dioptrickým brýlím. Každý milimetr vzdálenosti navíc zvyšuje zkreslení a přibližuje okamžik, kdy se člověku udělá špatně.
Otestujte své děti
Každý, kdo zažil při sledování 3D filmu popisované obtíže, by měl navštívit očního lékaře. Zejména se to týká malých dětí, kde tyto potíže mohou být první známkou šilhání, nebo dioptrické vady s vyšším rozdílem mezi oběma očima.
Pomocí 3D brýlí mohou rodiče udělat test vidění svého dítěte. Rodič i dítě si nasadí 3D brýle a postaví se proti sobě na vzdálenost jednoho metru.
Pokud dítě vidí za brýlemi rodiče obě jeho oči, znamená to, že obě oči používá správně a rovnoměrně. Pokud vidí oko rodiče jen na jedné straně brýlí, znamená to u dítěte tupozrakost, dioptrickou vadu nebo jiný optický problém. Pak by se mělo dítě objednat k očnímu lékaři.
Technologie 3D má být podle odborníků v následujících letech hnacím motorem návštěvnosti kin. Prodej televizorů je podle expertů ve světě zatím relativně slabý. Brzdou je nutnost být vybaven brýlemi s bateriemi, zatím stále nevelký počet 3D filmů a právě stížnosti spotřebitelů na únavu očí, bolesti hlavy či nevolnost a závratě či malátnost.
zdroj: BBC, webmd.com, Reuters