reklama

Nová vláda, možná dvě i tři ženy

Praha - V nové vládě ODS by mohlo být místo pro dvě až tři ženy. Tedy tolik, kolik plánovala i původně trojkoalice.

Poslendní slovo ale bude mít šéf strany Mirek Topolánek.

Místopředseda ODS Petr Nečas potvrdil, že se už zřejmě nezmění personální obsazení ministerstev, která v trojkoaliční dohodě se zelenými a lidovci připadla občanským demokratům.

Nestraníci místo lidovců a zelených

Šest míst, na něž měli původně zasednout zástupci zelených a lidovců, chce ODS po dohodě se sociálními demokraty obsadit nestranickými odborníky.

"Tato jména jsme připraveni konzultovat s ČSSD," řekl Nečas. Některá jména už podle něho padla, další zatím ne. ODS by podle Nečase také byla ráda, aby ve vládě zasedlo několik žen, jak bylo plánováno s trojkoalicí. Vzhledem k tomu, že ženy do trojkoaličního kabinetu nominovali zelení a lidovci, měly by tvořit až polovinu z nestranických odborníků menšinové vlády ODS.

Sociální demokraté podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha chtějí mít přehled o nestranících, aby se do menšinové vlády tiše nedostali reprezentanti dřívějších koaličních partnerů ODS. "Je to jedna z podmínek tolerance, aby tam neinfiltrovali," řekl jako důvod, proč mají nestraníci podléhat projednávání.

Podle neoficiálních informací oslovují sociální demokraté možné kandidáty na volná ministerská křesla. Nic jim údajně neslibují, ale vyžádali si jejich životopisy. Jde například o bývalé či současné vedoucí pracovníky ministerstva životního prostředí.

Podle Nečase se ale ODS neřídí při výběru nestraníků pravidlem, že by se měli budoucí nestraničtí ministři rekrutovat právě z takových řad. To se týká například ministerstva školství. Údajně přichází v úvahu někdo z akademiků.

"Máme několik jmen v hledáčku, zatím je ale předčasné někoho jmenovat," řekl stínový ministr školství ODS Walter Bartoš. Doplnil, že on to rozhodně nebude.

Demise v pondělí?

Pokud se dnes zástupci politických stran na Hradě domluví na pondělní volbě předsedy sněmovny, mohl by už ve stejný den podat demisi přesluhující kabinet šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Termín vytvoření nové vlády bude podle Nečase záviset na průběhu jednání s ČSSD.

Pokud se nic nezmění na nominacích ODS v trojkoaličním projektu, stane se ministrem zahraničí Alexandr Vondra spřízněný s ODS, vnitro by měl vést Ivan Langer, průmysl Martin Říman, zdravotnictví Tomáš Julínek, dopravu Aleš Řebíček, spravedlnost Jiří Pospíšil.

Ministerstvo financí ale původní kandidát Vlastimil Tlustý pravděpodobně nepovede. "Není pravděpodobné, že bych seděl v takové vládě," řekl v HN. "Šest let života jsem věnoval přípravě reforem, které jsou prospěšné pro tuto zemi. Jsem připraven je dělat, jsem připraven hledat i kompromisní podobu reforem. Ve vládě bez reforem bych ale neměl žádnou roli."

Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny by měl spravovat Nečas a evropské záležitosti Petr Gandalovič. Nestraníci možná zasednou v čelech ministerstev školství, životního prostředí, kultury, zemědělství a také v čele obrany.

Poslední ministerskou funkcí, která měla v trojkoalici připadnout zeleným, je funkce vedoucího legislativy. Toto místo by mohlo podle informací tisku zůstat současnému ministrovi Pavlovi Zářeckému.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama