reklama
 

Nová směrnice: firmy proti odborářům

Evropští podnikatelé přivítali výsledek hlasování ve výboru pro vnitřní trh v Evropském parlamentu, který výrazně nezměnil zaměření a dosah návrhu směrnice EU o liberalizaci služeb. Naopak odborům se směrnice nelíbí.

"Tato směrnice musí poskytnout nástroje pro vytvoření skutečného dobře fungujícího trhu se službami v EU. Povede to k vyšší konkurenci a tudíž k hospodářskému růstu, zaměstnanosti, k lepšímu výběru na trhu služeb a k jeho dynamice, která v Evropě zatím chybí," uvedl v prohlášení Ernest-Antoine Seilliere, prezident UNICE, zastřešující organizace zaměstnavatelů v EU.

Evropští odboráři: soutěž bude nespravedlivá

Naopak Evropská odborová konfederace (EOK) rozhodně odsoudila výsledek hlasování. Zvláště se jí nelíbí, že zůstala do značné míry zachována "zásada země původu" a že se má směrnice vztahovat na řadu služeb obecného zájmu.

Domnívá se, že ve schválené podobě "vytváří nespravedlivou soutěž mezi poskytovateli služeb a zavádí nové, nepřijatelné formy diskriminace, které ohrožují zaměstnanost v tomto sektoru".

Obě strany budou lobbovat

Tyto nesmiřitelné postoje svědčí o značném vyhrocení ideologického boje kolem této legislativy. UNICE i EOK ostatně zdůrazňují, že před hlasováním v plénu začátkem ledna vystupňují své lobbování - první aby zachovali poměr sil z výboru, druzí aby ho zvrátili.

Do té doby bude také jasno, jak se na návrh dívají členské státy, protože ministři odpovědní za ekonomiku se jím budou zabývat příští týden v pondělí.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama