Nespavost může být prvním pozdravem Alzheimera
Monitoring z Aktuálně.cz pro deník Insider
Washington - Alzheimerova nemoc se občas objevuje v různých vtipech, například jako "ten Němec Alzheimer, co před námi schovává naše věci."
Žerty stranou. Nemocí mozkové kůry, kterou Alois Alzheimer poprvé popsal v roce 1906, trpí sto let od jejího objevu podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) až čtyřicet milionů lidí.
Zahrnuti do tohoto čísla nejsou ti, u nichž se příznaky sice projevují, lékař jim ale chorobu nediagnostikoval.
Při Alzheimerově nemoci se v mozkové kůře ukládá jistý druh bílkoviny a nervové buňky postupně odumírají. Lékaři stále neumějí nemoc vyléčit, mohou pouze zpomalit její průběh.
Snaží se také objevit možné první příznaky a indicie, které naznačují blížící se postižení.
Lékaři z univerzity v St. Louis tvrdí, že takový příznak znají. Výsledky jejich výzkumu ukazují, že existuje souvislost mezi poruchami spánku ve středním věku a postižením Alzheimerovou nemocí u stejných osob ve stáří.
Jinými slovy nespavost nebo nepravidelný spánek mají vliv na vznik nebo postup této choroby.
Základem dokumentu, který vědci nyní předkládají, je výzkum, prováděný od roku 2009. David Holtzman zjistil při pokusech, že myši, kterým odpírá spánek, mají až o čtvrtinu vyšší hladinu bílkoviny beta-amyloid v mozku než jiné myši, napsal server LiveScience.com.
A beta-amyloidy vytvářejí v mozku takzvané plaky, které brání přenosu signálů mezi neurony, což je bezprostřední příčina Alzheimerovy nemocí.