reklama

"Nesahejte na naše šaty." Afghánky novým hnutím protestují proti předpisům Tálibánu

Afghánské ženy po celém světě se přidávají k iniciativě, kterou započala historička z Kábulu. Na sociálních sítích sdílejí své pestrobarevné tradiční šaty. Protestují tak proti novým předpisům Tálibánu ohledně odívání.

Afgánky protestují proti novým předpisům Talibánu ohledně oblékání.
Afgánky protestují proti novým předpisům Talibánu ohledně oblékání. | Foto: Shutterstock

Pod hashtagem #DoNotTouchMyClothes se na sociálních sítích objevují fotografie Afghánek v tradičních barevných a zdobných šatech. Jedná se o reakci na demonstraci zinscenovanou Tálibánem a nové přísné předpisy ohledně oblékání vysokoškolských studentek. 

Tálibán prozatím ponechává ženám možnost studovat na vysokých školách, chce však zavést genderově segregovanou výuku a po ženách vyžaduje, aby chodily kompletně zahalené.

Zástupci Tálibánu pak zinscenovali demonstraci asi tří set žen na Univerzitě v Kábulu, které přišly do školy zahalené včetně tváře a rukou, v nichž třímaly vlajky radikálního hnutí. Ženy, které se zúčastnily demonstrace Tálibánu, deklarovaly, že podporují segregaci výuky i to, že ženy nebudou zastávat řídicí pozice. 

Na akci jako první zareagovala historička a odbornice na genderová studia Bahar Jalaliová. Zveřejnila fotku s hashtagem #DoNotTouchMyClothes a tím  inspirovala další Afghánky po celém světě. Některé sdílejí také několik desítek let staré fotografie, které ukazují, že afghánská tradice nespočívá v zahalování. 

Buď se zavřít doma, nebo bojovat

Poté, co Tálibán získal Kábul, vznikl v zemi výhradně mužský kabinet, připomněl deník The Guardian. Zrušeno bylo ministerstvo pro ženské záležitosti, nahradil jej resort pro propagaci ctnosti a prevenci neřestí. 

Zejména obyvatelky měst se obávají, že je nový režim připraví o těžce vydobyté svobody. Mnoho žen pamatuje vládu Tálibánu mezi lety 1996 a 2001, kdy byly prakticky zavřené doma. 

Ačkoliv Tálibán oznámil, že další protesty bude muset povolit ministerstvo spravedlnosti, nemálo žen je rozhodnutých pokračovat. Jedna ze studentek kábulské univerzity, Samira, řekla médiím, že vzdor je jedinou možnou cestou. "Buď budu zavřená doma a nedokončím školu, nebo budu bojovat. I kdyby mě zabili, je to lepší než být zticha," je rozhodnutá. 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama